Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fransa’nın başkenti ‘Suudi Arabistan Kültür Günleri’ etkinliklerine ev sahipliği yapıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa Genel Kültür Kurumu, Suudi kültür ve sanat programlarının sergilendiği Suudi Arabistan Kültür Günleri etkinliklerinin organizasyonunu gerçekleştirdi. 9 Nisan’da Paris’teki Tokyo Sanat Sarayı’nda başlayan etkinlikler 11 Nisan’da sona erecek.

‘Külli’ başlığı altında yapılan etkinliklerde sanatçı ve yönetmenlerin katıldığı sinema sunumları ve açık oturumların yanı sıra çeşitli sanatsal motifler ve çeşitli kültürel aktiviteler sunulacak. Etkinlikler kapsamında ayrıca sanatçıların huzurunda yapılan ve tartışma oturumları ile desteklenen miras ve modern sanatın ele alındığı sergiler de olacak.

Programda Suudi Arabistan’ın çeşitli miras ve kültürel sitelerini ziyaretçilere tanıtmak amacıyla müzikal ve sanal gerçeklik sunumlar yapılacak. Ayrıca Suudi Arabistan’ın güneybatısından gelen geleneksel Al Qatt Al Asiri sanatı, çağdaş Suudi sanatı ve geleneksel takı sergisinin yanı sıra üretimi 500 yıl öncesine dayanan Taif gülleri sergisi de düzenlenecek.

Paris’teki Suudi Arabistan etkinlik günleri kapsamında Kral Abdülaziz Halk Kütüphanesi işbirliği ile Arap Yarımadası’nın modernleşmeden önce çekilen fotoğrafları sergilenecek. Ayrıca Krallık’ın sanat, kültür, edebiyat, tarih, turizm ve ülke mirası hakkında kitapların bulunduğu okuma odası da ziyaretçilere açılacak.

Sinema sektöründeki yerel yeteneklerin tanıtılacağı sunumların yanı sıra Hiç Olmanın Mutluluğu ve Renkli Hayatlar film ekiplerinin katılımıyla paneller düzenlenecek. Etkinlikler kapsamında ayrıca Kültür Kamu Heyeti tarafından çekilen kadınların güçlendirilmesi ile ilgili belgeseller de yayınlanacak.