Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fransız ajanlar Strasbourg’da Arapça öğreniyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Körfez’de ve Ortadoğu Bölgesi’nde ‘saha’ya gönderilmeden önce, 24 ay süresince bir kursa tabi tutuluyorlar.

Strasbourg’da ajan eğitmeye yönelik bir merkezde, onlarca öğrenci, askeri üniformayla eğitim görüyor. Ajanlar, saha çalışmasına gitmeden önce, Arapçayı 24 aylık bir süre zarfında, çok iyi bir şekilde öğrenmek için, ilk Arapça kelimeleri öğrenmeye başlıyorlar. Fransız Ordusu’nun operasyonları doğrultusunda, düşman içinde gizli dinlemeler yapmak ve gizli bilgileri elde etmek, gerekirse kurulan bağlantılar esnasında şifreli mesajları çözmek, hedef mevkilerin belirlenmesine yardım etmek, gizli saldırıları engellemek ve saldırılara karşı uyarılarda bulunmak üzere, Körfez veya Orta Doğu bölgesinde herhangi bir yere gönderilecekler.

Bugünlerde Pierre-Antoine ve Catherine Strasburg’da Ortak İstihbarat Eğitimi merkezinde eğitim görüyorlar. Catherine (22), “Savaşçının çok kısa bir sürede yeni işinde kullanacağı dili öğrenmesi gerekir, diğerleri sosyal medya sitelerinin kontrolü konusunda eğitim görürken, Arapça veya Rusça 24 aylık, Çince 36 aylık bir süre zarfında öğreniliyor. Beni cezbeden şey ise, gerçekten çok kısa bir sürede nadir dilleri öğrenmem ve yaptığımız işlerden mesul oluyoruz ve bu işlerin sorumluluğu daha sonra da bizde kalıyor. Bu istihbarat teşkilatında temel bir rol” dedi.

Akşam veya haftasonu yapılan kişisel işleri hesaba katmadan günde 6 saatlik bir eğitimle bu öğrenciler dilin gramerini ve çeşitli lehçeleri öğreniyor, daha sonra da dili yerinde öğrenmek için Estonya, Mısır veya Tacikistan’a gidiyorlar. Eğitmenleri şöyle diyor, “Şimdiye kadar, dinleme yaparak, dinleme araçları vasıtasıyla kelimeleri çok kere tekrar ederek öğreniyoruz. Öğrenciler şimdilik sadece bolca dinleyip Fransızcaya tercüme yapıyorlar. Yazım kurallarını ise daha sonra öğrenecekler.”

Bu esrarengiz dünya, soy isimler veya şahsi bağlantılarla ortaya çıkarılamıyor. Eğitim ‘Şetirn’ kapısından girmelerine izin verilen az sayıda ziyaretçi önünde yapılıyor. Bu askeri binanın tarihi 19.yy’a uzanıyor. Fransız Gazetecilik Ajansı’nın okul hakkındaki bir raporuna göre baş eğitmen ve merkezin ikinci sorumlusu Yarbay Gill şöyle diyor: “Doksanlarda, okul Sırpça, Hırvatça ve Arnavutça dil eğitimi için bir bölüm açtı ve daha sonra ağırlık merkezi başka yerlere kaydı.”

Ajanlığın yeni döneminde Arapça önemli yer tutuyor. Soğuk savaş dönemi geride kaldıysa da Rusça önemini kaybetmiyor. 2014’ten beri Ruslar Kıta’nın orta bölgelerine doğru güçlü bir dönüş operasyonu yürütüyor ve Avrupa Birliği’nin kapısını çalıyorlar. Cihatçı örgütler Kafkaslar ve Orta Asya’dan Rusça bilen çok sayıda kişiyi silah altına alıyorlar. Terörle mücadelede öncü bir rol yürüten bu Askeri pratik okulu, gelecekteki savaşlar için her geçen gün artan sayıda ajan uzmanlar yetiştiriyor. Merkezin komutanı Albay Emmanuel, “Haberalma, zamanlama elverdiğince, düşman kuvvetlerine karşı bir sonraki hamleyi gerçekleştirmek için önceden davranmaktır.”

Gizli dinleme alanında ciddi bir ilerlemeye şahit oldu. Arapça öğrenme konusunda ilk adımlarını 1991 Körfez savaşı sırasında atan Binbaşı Allen şöyle söylüyor: “Önceden her şey daha kolaydı, orduları görüyorduk ve birliklerin hareketlerini takip ediyorduk. 400 veya 500 kelimeyle işimizi gayet iyi bir şekilde hallediyorduk. Şimdi bu rakamın on katı gerekiyor.”

Şimdi her şey uydu ağları aracılığıyla yürütülür hale geldi. Mesela silahlı bir insansız hava aracının getirilmesi veya mayın döşenmesi ile ilgili çok önemli bilgileri önemsiz tartışmalar gizleyebiliyor. Merkezin başkanı meseleyi şöyle özetliyor: “Salt askeri yöntemlerin yanı sıra, mevcut kaynaklarda birçok zaruri bilgiler bulunuyor. Maharet bu bilgileri doğrudan kullanabilmede gizli.”

Stajyerler, konulara göre internet üzerinden edinilebilecek başka bilgilerin başlıklarının sayımına yönelik olarak bilgi akışını nasıl idare edeceklerini öğreniyorlar. Örneğin cihatçı savaşçıların göründüğü bir video bandı üzerinde, bir köprü veya ağaçlardan bir hat yoluyla, ya da internette sıkça görülen resimlerin olduğu bir levhayla, düşmanın mevkiini belirlemek için gördükleri yerlerin önünü kesiyorlar.

Merkez yöneticisi, askeri istihbarat alanında sahte kimliklerin, uydurma kişiliklerin ve kanuni olmayan başka uygulamaların engellenmesinin altını çiziyor. Merkez ikinci sorumlusu Yarbay Gill, “James Bond kopyaları üreten bir fabrika değiliz. Kapının önünde de bir Aston Martin yok” diyor.

İnternette arama yapma eğitiminden sorumlu Albay Patrick şu açıklamada bulunuyor: “Şifre kırmayı öğretmiyoruz ve Amerikan Savunma Bakanlığı’na karşı korsanlık faaliyetinde bulunmayacağız. Eğer bir kişi Fransa’da sosyal medya üzerinde gevezelik ediyorsa, bunu Suriye’deki de yapacaktır. Bilgi verme alanında katılıklarıyla bilinen Ruslar bile sosyal medyada, başlarından geçenleri anlatıyorlar. Bir kere bilgiyi elde ettiğiniz zaman artık onun yorumlanmasının, sentezlenmesinin ve askeri amaçlarla kullanılmasının da öğrenilmesi gerekiyor. Bu konuda alıştırma yapmak için stajyerler çoğunlukla hızlıca tasnif edilmiş gerçek durumlar üzerinde çalışılıyor.’’