Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fransız elçi, ‘ABD’nin mesajını’ iletmek için Ramallah’ta | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tel Aviv’deki siyasi kaynaklar, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un, yüksek danışmanı Orlyan La Chevalier’i ABD barış planı yayınlanıncaya kadar Filistinlileri ‘beklemeye ve düşünmeye’ çağıran ABD yönetimi mesajını iletmesi için diplomatik bir görev gerçekleştirmek için Ramallah’a gönderdiğini duyurdu.

Kaynaklar, Fransa Cumhurbaşkanı’nın siyasi danışmanı La Chevalier’in, Ramallah’a geçtiğimiz hafta ziyarette bulunduğunu ve başta Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Komitesi Sekreteri Saib Arikat ve İstihbarat Başkanı Macid Ferec olmak üzere kıdemli Filistinli yetkililerle bir araya geldiğini söyledi. Kaynaklardan edinilen bilgiye göre, bu ziyaretin ABD yönetimi ile tam koordinasyon içerisinde gerçekleştiği belirtildi. Fransız danışman, Cumhurbaşkanı Macron’un, Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a İsrail ile Filistinliler arasında siyasi süreç sağlanması gerektiğini tavsiye ettiğini açıkladı.

İsrail kaynakları, dün bu haberleri ve Fransız Cumhurbaşkanının elçisinin, Filistinlilere ABD barış planının içeriğinin ne olduğunu henüz kimsenin bilmediğini ve eğer hoşlanmazlarsa reddetme hakkına sahip olduklarını söylediğini doğruladı.

Kaynaklar, Trump’la neredeyse her gün telefon görüşmesi yapan Macron’un, Filistin meselesini kendisinden önce güçlendirdiğini ve önemli konular planladığını ortaya koydu.

ABD Başkanı Trump’ın Yardımcısı Mike Pence’in, Pazar günü dört günlük Ortadoğu turuna başlayacağı belirtilirken, Uluslararası Müzakereler Özel Temsilcisi Jason Greenblatt, Perşembe günü İsrail’e gitti.

Pence bu ziyaretlere ilişkin İran konusuna odaklanırken, Greenblatt’ın ise Abbas’ın, Trump’ın hazırladığı “yüzyılın anlaşması” olarak isimlendirdiği plana olan kızgınlığı üzerine odaklanacağı ifade edildi.