Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fransız futbolcu Anelka, kutsal mekânlardaki gelişmelere hayran kaldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransız futbolunun yıldız oyuncusu Nicolas Anelka, kutsal mekânlarda tanık olduğu hizmet ve altyapıya ilişkin önemli gelişmelerden duyduğu büyük mutluluğu ifade etti. Gelecekte Mekke ve Medine’deki kutsal alanların daha da gelişeceğine dair beklentisini olduğunu aktardı.

Anelka, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada Suudi hükümeti tarafından sunulan hizmetlerin basite alınmayacak denli büyük olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Kalabalıkları yönetmek ve milyarlık hizmetler sunmak hiç de kolay bir şey değil. Tüm bunları insanların gözetimi ve güvence altına alınması büyük bir çaba gerektirir”.

Paris Saint-Germanin, Arsenal, Manchester City ve Liverpool gibi büyük kulüplerle çalışan Fransız yıldız futbolcu bunun Suudi Arabistan’a 15 yıl önce gerçekleştirdiği ilk ziyaretinin ardından ülkeye ikinci gelişi olduğunu dile getirdi. Geçen bu süredeki hizmetler ve gelişimlere ayak uydurma konusundaki gelişmeler karşısında şaşırdığını söyleyerek son gelinen noktadan oldukça hoşnut olduğunu kaydetti.

Anelka, Mekke’de Mescid-i Haram’da ve Medine’de Mescid-i Nebevi’de şahit olduğu genişlemeye ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

“Dünyadaki Müslüman nüfus oldukça çok ve artmaya da devam ediyor. Bundan dolayı bugün şahit olduğumuz bu genişletme çalışmaları, Müslümanların ibadetlerini rahatlıkla ve kolaylıkla yerine getirmelerine büyük katkı sağlayacak. Ayrıca bu genişletmeler, kalpleri rahatlatan o güzel manzaranın dokusuna da gayet uygun.”

Anelka, Mekke ve Medine’deki kutsal mekânlarda bulunduğu sırada hissettiği duyguları şu şekilde dile getirdi:

“Tarif edilemez, özel duygular. Hele de Hac; Müslümanların hayatlarında en az bir kez yerine getirmeleri istenen bir ibadet olunca bu duygular, kutsal mekânlar dışında bir daha tadına varılamayacak duygulara dönüşüyor”.

Anelka, Hac ziyareti esnasında futbolseverlerle gerçekleştirdiği buluşma hakkında da şunları söyledi:

“Bazıları beni futbol sahalarında bir yıldız olarak görüyor. Ama samimi olarak söylüyorum ki ben sıradan bir insanım ve sizden hiçbir fazlam yok. Bu kutsal mekânlara maneviyatımı artırmak için geldim. Bu mekânlarda herkes eşit, kimsenin kimseden fazlası yok.”