Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fransız Hamon’un yeni operasyonla ‘üçüncü yüzüne’ kavuştu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa’da tıp literatürüne geçecek bir yüz nakli operasyonu gerçekleştirildi. Jerome Hamon’un, ikinci kez yüz nakli olarak, hayatına üçüncü yüzüyle devam ediyor. Son yüz nakli operasyonunun ardından her şey yolunda gibi görünüyor.

2015 yılında bir rahatsızlık geçiren Hamon’a antibiyotik tedavisi uygulandı. Yüz nakli sonrasında kullanılan ilaçlar antibiyotik tedavisine reaksiyon gösterince, Hamon’un vücudu yeni yüzünü kabul etmemeye başladı. Bir kez daha zorlu bir sürece giren adamın yüzü cerrahi müdahaleyle alındı.

43 yaşındaki Hamon, Paris’teki bir hastanede uygun bir donör bulunana kadar iki ay boyunca yüzü olmadan yaşamak zorunda kaldı.

Bu yıl Ocak ayında ikinci kez nakil olan Hamon, yeni hayatına üçüncü yüzüyle başladı. BBC’ye yaptığı Hamon; “İlk yüze hemen uyum sağlamıştım. Bu kez de aynısı oldu” dedi.

Jerome Hamon, yüzde ağır deformasyona sebep olan bir tür kalıtsal tümör olan nörofibromatozis tip 1 hastalığa sahipti. ilk yüz naklini 2010 yılında geçiren Hamon, 2015 yılında şiddetli soğuk algınlığı sebebiyle antibiyotik kullandı. Ancak Hamon’un kullandığı antibiyotik, reaksiyon gösterdi. Hamon’un vücudunun yüzü reddetmesi ile ilgili ilk belirtiler Kasım 2016’da ortaya çıktı.

Hamon, Paris’teki Georges Pompidou Hastanesi’ndeki odasında Ocak ayına kadar iki ay boyunca, yüzü olmadan, konuşma, görme ve hatta hiçbir şey duymadan yaşadı.

Fransa basınında yer alan haberlere göre, Hamon’un vücudunun yeni yüzü de reddetmemesi için nakilden önce kanının temizlendiği özel bir tedavi gördü.

Hamon’un yeni yüzü tam olarak uyum sağladı. Kafatası, bedeni ve fiziki özellikleri ile tamamen uyum sağlayan yeni yüzün iyileşmesi konusunda da oldukça iyimser açıklamalarda bulunuluyor.

Dünyanın ilk yüz nakli Fransa’da 2005 yılında gerçekleştirildi. O tarihten bu yana dünyanın dört bir yanında yaklaşık 40 yüz nakli yapıldı.