Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fransız sendikadan 500 okula protesto çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa’nın en büyük ikinci öğretmen sendikası SNES-FSU dünya geneline yayılmış 500 Fransız okulunu bütçe kesintisi planını ve personel sayısı azlığını protesto etmek için pazartesi günü grev yapmaya davet etti.

SNES-FSU, Fransız hükümetini, “skandal” olarak adlandırdığı 2017 bütçesindeki okul bütçe kesintisini kaldırmaya çağırarak, 500 eğitim kurumunun bu konuda ısrarcı olduğunu açıkladı.

Bütçe kesintisinin 33 milyon euro civarında olduğunu belirten sendika, 2018 için bütçeden okullara tesis edilen miktarın ihtiyacı karşılamadığını savunuyor.

Fransa’nın, dünyada 492 okulu bulunuyor

Fransa’nın 137 ülkede 492’i okulu var. Bu okullarda yaklaşık 350 bin öğrenci bulunuyor. Okullardaki öğrencilerin yüzde 40 Fransız yüzde 60 yabancılardan oluşuyor.

Fransız okulları, Fransa’nın yumuşak gücünün önemli bir parçasını oluşturuyor. Bu okullar sayesinde Fransız kültürü dünyanın dört bir yanına yayılıyor.

Sendika, gelecek yılki bütçeyi görüşmek üzere okullardan sorumlu devlet kurumunun toplantısının grev zamanıyla çakışmasını hedefliyor.
Fransız Dışişleri Bakanlığı, yetkisi altındaki öğretmenlerin grev çağrısı hakkında açıklama yapmadı.

Macron cari açığı kapatmak istiyor

Fransız Haber Ajansı’na (AFP) göre, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hükümete harcamaları azaltmak, bütçe açığını kapatmak ve Avrupa Birliği tarafından talep edilen sınırlara geri dönmek için çağrıda bulundu. Harcamaların 2018 de 15 milyar avro düşmesi bekleniyor.