Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fransız yetkililer, Salah Abdusselam’ın sağlık durumu hakkında endişeli | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

2015 Kasım ayında 130’dan fazla insanın ölümüne yol açan Paris’teki bomba saldırısının failleri arasından tek kurtulan isim olan Salah Abduselam’ın tutukluluk koşullarına yönelik yeni kararlar alındı. Abdulselam’ın tutukluluk şartlarının hafifletilmesine karar verildi. Gerekçe olarak bu durumun soruşturmanın yararına olacağı gösterildi. Le Parisien gazetesin’in haberine göre uygulamayla amaçlanan bir diğer konu da mahkeme başlamadan önce Abdulselam’ın intihar etmesinin önüne geçmek.

Abdusselam’ın 27 Nisan ayında Belçika’dan Fransa’ya nakledilmesinden bu yana, Paris’in güneyindeki sıkı güvenlik önlemleri ile bilinen Mar Jou hapishanesinde bir hücrede tutuluyor ve kameralarla 24 saat izleniyor. Ancak gerek Fransa gerekse Belçika basınında çıkan haberler son birkaç aydır Salah Abdulselam’ın sağlığı ile ilgili endişe verici göstergeler olduğu yönünde. Abdulselam’da depresyon belirtilerinin gözlemlendiği belirtiliyor.

Fransız Haber Kaynakları, soruşturmaların salahiyeti için, araştırmacıların ve adli makamların bu yılın ilkbaharında işlemlerin hafifletilmesi noktasında anlaşmaya vardıklarını, ayrıca Salah Abdulselam ile ziyaretçileri arasındaki cam bariyerin de iptal edilmesine karar verildiğini bildirdi. Ancak akraba ziyaretine yalnızca belirli sayıda izin verileceği belirtildi. Yapılan açıklamalarda ayrıca, tutuklunun dışarıyı görebilmesi için hücresinin penceresindeki cam ızgaraların da kaldırılacağı kaydedildi. Diğer tutsaklarla iletişimi ise yasak olmaya devam edecek.

Soruşturma genişletiliyor

Geçtiğimiz Nisan ayında, Brüksel’de, Belçika Soruşturma Makamlarının bir çatışma ile ilgili soruşturmayı tamamlamak üzere oldukları ilan edilmişti polis ile bir terörist arasında yaşanan silahlı çatışma sonucunda Muhammed Belkayed adlı saldırgan ölmüştü. Brüksel haber kaynakları, iki kişinin olay sırasında kaçtığını ve kaçanlardan birinin güvenliğin en çok aradığı isim; Salah Abdulselam olduğunu duyurmuştu

 

Belçika Haber Ajansı, Belçikalı Yetkililerin bu dosyadaki soruşturmanın tamamlanmasının ardından Paris’ten Abdulselam’ı teslim almalarını isteyeceklerini ve mahkemenin karara bağlanacağını kaydetmişti.

Belçika geçen yılın Nisan ayında Abdulselam’ı Paris’e teslim etmişti. Abdulselam, tutuklanmasından bu yana ise sessizliğini korudu.