Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Füzelerle ilgili ‘casusluk’ Rusya’yı alarma geçirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Rusya’daki en büyük Füze Savunma Kompleksi’nden Batı istihbaratına ‘hipersonik füzelerle ilgili gizli bilgilerin’ sızdırıldığını bildirdi.

Olayla ilgili ‘Büyük İhanet’ adlı bir soruşturma başlatılırken, bilgi sızdırma mekanizmasının ve sorumlularının belirlenmesi amacıyla komplekste çalışan yetkili ve uzmanların bürolarına baskınlar düzenlendi.

Kommersant gazetesinin, güvenlik birimlerindeki kaynaklarından aktardığı bilgiler ülke gündemine bomba gibi düştü. Gazete, soruşturma ekiplerinin Uzay Füze Kompleksi Araştırma ve Analiz Merkezi Müdürü Dmitry Payson’un ofisi dahil olmak üzere, kompleksin Moskova’daki ana ofislerine ve büyük bir bilimsel kompleks olan Makine Mühendisliği Merkezi Araştırma Enstitüsü’nün bir dizi ofisine dün sabah sürpriz bir operasyon gerçekleştirdiğini yazdı.

Rus gazetesi, FSB’nin, Batılı özel kuruluşlara bilgi sızdıran şüphelilerin kimliğinin belirlenmesi için onlarca kişi hakkında soruşturma başlattığını belirterek, şüphelerin son derece gizli bilgilere ulaşabilecek üst düzey uzmanlar etrafında yoğunlaştığını kaydetti.

Kommersant, Rusya Federal Uzay Ajansı (Roskosmos) Basın Ofisi Müdürü Vladimir Ustimenko’nun ayrıntı vermeden söz konusu bilgileri doğruladığını aktardı.

Ustimenko, Roskosmos Başkanı Dmitriy Rogozin’in, ‘bilgi sızdırma mekanizmasının açığa çıkarılması ve sürecin arkasındaki tarafların tespit edilmesi için soruşturma başlatılması ve tedbirler alınması’ yönünde talimat verdiğini bildirdi.

Rusya, Batı’ya meydan okuyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, aylar önce yaptığı bir açıklama ile Rusları ve tüm dünyayı şaşırtmıştı. Putin söz konusu açıklamada, ülkesinin ‘Batı’dakilerden çok daha üstün füze sistemlerine sahip olduğunu’ söylemişti.

Fotoğraf ve video görüntülerinin eşlik ettiği konuşmada, ‘teknolojisiyle ilgili gizli bilgilerinin sızdırıldığı Kinjal (Hançer) füze sistemi dahil olmak üzere, hipersonik olarak nitelendirilen modern füzelerin bir dizi modeli’ gösterilmişti. Bu modern ve gelişmiş silahlar, Rus basınında ‘Putin füzeleri’ olarak isimlendirilmiş, Rusya ve Batı arasında tırmanan çatışmanın ışığında yapılan bu duyurunun Ruslara büyük bir avantaj sağladığı ve Rusya’nın modern Batılı tekniklerle yüzleşme becerisine sahip olduğu ifade edilmişti.

Casusluk skandalının açığa çıkarılması, Rus Savunma Bakanlığı’nın perşembe günü yaptığı açıklamadan bir gün sonra geldi. Savunma Bakanlığı açıklamada, aralarında Sarmat ve Avangard füze sistemleri ile Poseidon adlı insansız denizaltının bulunduğu yeni sofistike silahların testlerinin başarılı bir şekilde gerçekleştiğini bildirmişti.

Tüm bunlar, 2017 yılı sonundan bu yana aktif olarak kullanıldığı açıklanan Kinjal hipersonik füze sistemi ile birlikte, Putin tarafından ilan edilen sofistike silahların bir parçası.

Bakanlıktan aktarılan bilgilere göre Kinjal, güneydeki askeri bölgeye yerleştirilirken, ses hızının 10 katına çıkabilen bu füzelere deneysel muharebe görevleri için bir uçak filosu ilave edildi.

Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Sergey Dronov, filoların yeni silahlarla modifiye edildiğini belirtti. Dronov ayrıca, geçen yılın sonundan bu yana Kinjal’i bütünüyle Hava Kuvvetlerine dahil etmeye yönelik yoğun eğitim kapsamında 350’den fazla sorti yapıldığını ve bu sortilerin 70’inde yakıt ikmalinin havada gerçekleştiğini kaydetti.

Son bir ayda kara ve denizdeki hedeflerin yok edilmesine yönelik eğitim de dahil olmak üzere çok sayıda taktik eğitim uçuşu gerçekleştirildi. Dronov, bu süre zarfında Kinjal füze sistemleri, savaş uçakları ve Tupolev ağır bombardıman uçaklarının ortak kullanımına ilişkin tatbikatların da yapıldığını aktardı.