Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

G20 liderleri Hamburg caddelerine böyle veda etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Alman polisi, dün akşam Hamburg şehrindeki G20 zirvesini protesto eden savaş karşıtı gösterinin ardından onlarca protestocuyu bu sabah dağıtmaya çalıştı.
Dün akşam geç saatlerde liderlerin Hamburg’dan ayrılmasının ardından, su hortumlarını açan polis geriye kalan göstericileri dağıttı. Şişe ve molotof kokteyli fırlatmaya başlayan göstericilerin çoğu sarhoş bir haldeydi. İlk yardım ekipleri, yaralıların tedavi edildiğini söyledi.

Cuma gecesi meydana gelen protesto gösterilerinin ardından gerginlik giderek tırmandı. Protestolar boyunca dükkanlar yağmalandı, arabalar ateşe verildi ve molotoflar atıldı.

Ana caddelerdeki lüks mağazalara ulaşılamaz olan Hamburg’un merkezi kapandı. Bu bölgelerdeki polisler takviye güç talep etti. Eylül ayındaki seçimlere girecek olan Almanya Başbakanı Angela Merkel, sol görüşlü protestolara sahne olan Almanya’nın, önemli ticaret merkezi Hamburg’daki zirve aracılığıyla özgürlük görüşünü genişletti.

Şehrin bazı köşelerinden yükselen duman, yakılmış arabalar, darmadağın edilmiş dükkanlar ve moloz yığınları ile dolu sokakların resimleri Merkel’in stratejisi açısından sorun yarattı. Hamburg polisi, Almanya’nın farklı köşelerinden takviye güç talep etti. Geçtiğimiz üç gün boyunca 200’den fazla polis memuru yaralandı. 143 kişiyi gözaltına altına alınırken 122 kişi de tutuklandı.