Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

G20 zirvesi 2020’de Suudi Arabistan’da düzenlenecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 2020’deki G20 zirvesini Suudi Arabistan’ın düzenleyeceğini duyurdu. Almanya’nın Hamburg kentinde 2 gün süren toplantılar, ” sürekli dünya inşasına doğru ” gündemiyle başladı.

Haremeyn’in Hizmetkarı Kral Selman bin Abdulaziz adına, Suudi Heyet Başkanı Dr.İbrahim Assaf, G20 zirvesine üye ülkelerin liderlerini, 2020 Riyad zirvesi çalışmaları için davet etti. Assaf, Kral Selman bin Abdulaziz rehberliğinde, Veliaht Prens Muhammed bin Selman bin Abdulaziz, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı, Savunma Bakanı ve Ekonomik İşler Geliştirme Başkanı ile toplantıyı düzenleme çalışmalarının başladığını ifadelerine ekledi.

Suudi Arabistan’ın zirveye katılımının başarılı olduğunu, Riyad’ı ve üye ülkeleri ilgilendiren ekonomik konularda dahil birçok konunun ele alındığını ekledi.

Kral Selman liderliğinde, Suudi Arabistan’ın tüm çabaları sayesinde terörizm dosyası, zirve boyunca kapalı oturumlarda, ABD Başkanı Donald Trump’ın sunumu ile G20 liderleri tarafından tartışıldı. Assaf, daha yoğun ve spesifik uluslararası işbirliklerinin olacağını vurguladı.

Suudi Bakan, G20 zirvesine, enerji ve çevreyle alakalı tartışmaların damgasını vurduğuna işaret etti. Ülkesinin farklı enerji kaynakları ile ilgili denge çağrısına dikkat çekti.

Suudi Arabistan, neredeyse dünya nüfusunun üçte ikisini, dünya gayri safi milli hasılasının beşte dördünden fazlasını, dünya ticaretinin dörtte üçünü oluşturan G20 ülkelerinin aktif bir üyesidir. Bu ülkeler Suudi Arabistan ile beraber, Almanya, Fransa, Japonya, ABD, Kanada, İtalya, Britanya, Rusya, Arjantin, Avustralya, Güney Afrika, Brezilya, Çin, Güney Kore, Hindistan, Endonezya, Meksika, Türkiye ve Avrupa Birliği’dir.