Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

G7 liderleri, İran’ın nükleer silah edinmesini engelleme sözü verdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dünyanın en büyük ekonomisine sahip gelişmiş yedi ülkeden oluşan G7 Grubu’nun Kanada’nın Charlevoix bölgesinde düzenlenen Liderler Zirvesi sona erdi. Zirvede dünya ticareti, İran’ın nükleer silah çalışmaları ve Rusya’nın bazı devletlere olan müdahaleleri üzerinde durulan başlıca konular arasındaydı.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, G7’de ticaretle ilgili bariz anlaşmazlıklara rağmen toplantı sonunda ’ortak bir bildiri’ imzalandığını belirtti.

Çok önemli İran mesajı

Dünyanın en büyük ekonomisine sahip yedi ülkenin liderlerinin katıldığı ve dün sona eren G7 Zirvesi’nde, İran’ın nükleer silah elde etmesini engelleme sözü verilirken, ayrıca Rusya’nın ‘demokratik rejimleri baltalamaktan’ vazgeçmesini talep ettiler.

Ülkeler arası ticaret

G7 ülkeleri, ‘Serbest, adil ve karşılıklı fayda sağlayan ticaret’ ve ticaret savaşına girilmesine karşı korunmanın önemini vurguladılar.

ABD ve müttefikleri arasındaki ticaret anlaşmazlıkları üzerinde yoğunlaşan toplantı sonrasında liderler tarafından yapılan açıklamada, “Vergiler ve vergi dışı engelleri azaltmaya ve ticareti desteklemeye çalışıyoruz” ifadeleri yer aldı.