Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Gambiya’da düzenlenecek İİT zirvesinin hazırlıkları sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreterliği, Gambiya’da düzenlenecek 14. İİT zirvesinin planlandığı zamanda yapılması için çalışıyor.

İİT Genel Sekteri Yusuf bin Ahmed el- Useymin, Gambiya Devlet Başkanı Adama Barrow ile ülkenin başkenti Banjul’da bir araya gelerek sürmekte olan hazırlıkları görüştü.

Useymin, İİT’ye üye Afrika devletlerinin örgütte oynadığı önemli rolü vurguladı. Ortak İslami eylemin teşvikine bulundukları katkının niteliğine dikkat çekti.

İİT 2019 zirvesinin Gambiya’da düzenlenmesi bekleniyor.

İİT Genel Sekreteri, Gambiya Cumhurbaşkanı ile yaptığı toplantıda, Sekreterlik tarafından Gambiya’ya mümkün olan her türlü desteği sağlamaya hazır olduğunu vurguladı. Daha önce Afrika Birliği Zirvesi’ne ev sahipliği yapan Gambiya’nın deneyimini hatırlatan Useymin, ülkenin İslam dünyasının krallarını, liderlerini ve başkanlarını ağırlamaya hazır olduğunun altını çizdi.

Useymin ayrıca, Gambiya Dışişleri Bakanı Ousainou Darboe ile de bir araya gelerek bölgedeki son gelişmeleri ele aldı. Özellikle terörizm, radikalizm ve İslamofobi ile mücadele başta olmak üzere bir dizi bölgesel ve uluslararası konu hakkında görüş alışverişinde bulundu.

İslam Zirvesi’ne ev sahipliği yapmak için girişimde bulunan Gambiya’nın İİT için artan önemine dikkat çeken Useymin ülkenin teşkilatın çalışmalarını destekleme ve İslam dünyasındaki rolünü güçlendirme konusunda önemli bir adım attığını kaydetti.