Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Gana: Guantanamo’dan gönderilen iki Yemenliyi sınır dışı edemeyiz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Gana hükümetinden dün yapılan açıklamada ABD tarafından ülkeye gönderilen Guantanamo’da tutuklu iki eski mahkûmun mülteci statüsüne alındığı duyuruldu. Açıklamada ülkede kalma süreleri sona ermesine rağmen sınır dışı etmelerinin mümkün olmadığı kaydedildi.

Yemenli iki mahkûm, terörle ilişkili oldukları şüphesiyle Guantanamo Hapishanesi’nde on yılı aşkın süre tutulduktan sonra 2016 yılının ocak ayında iki yıllığına Gana’ya gönderilmişti.

Söz konusu iki yıllık sürenin sona ermesinin ardından ABD, şüphelilerin artık tehlike oluşturup oluşturmadıkları konusunda sorumluluk kabul etmediğini duyurdu. Bu durum Gana muhalefetinde endişeye neden olarak söz konusu şahısların sınır dışı edilmeleri konusunda hükümete baskı yapılmaya başlandı.

Yemenli iki tutuklu Gana’ya gönderilmelerinden bu yana tartışma konusu olmaya devam ediyor. İki yıl önce Gana’daki muhalefetin lideri olan Nana Addo Dankwa Akufo-Addo, söz konusu tutukluların ülkeye getirilmelerini kabul etmesi nedeniyle dönemin devlet başkanını eleştirmişti. Şimdi iktidarda olan Addo hükümeti aynı baskılarla karşı karşıya kaldı.

Gana Dışişleri Bakanı Shirley Ayorkor Botchway, Reuters’e verdiği demeçte, “Söz konusu kişilerin sınır dışı edilmesi hususunda hükümetin elleri bağlı. Ancak tüm tarafların diğer devletler ve mültecilerle kabul edilebilir bir çözüm yolu bulması sağlanabilir. Söz konusu iki Yemenliyi ikna edemezsek sınır dışı da edemeyiz” ifadelerini kullandı.

Yemenli Muhammed bin Atıf ve Halid Muhammed Salih ed- Dabi, Gana’ya gönderilmelerinden bu yana ülkenin başkenti Akra’da yaşıyorlar. Guantanamo’da yargılanmayan iki Yemenli, Gana’ya gittiklerinden bu yana da herhangi bir suçlamayla karşı karşıya kalmadılar.