Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Karkaş: Katar’ın Husi milislerini kurtarmak için aracı olduğu belgelendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Enver Kargaş, Katar’ın Husileri kurtarmak için arabuluculuk yapmaya çalıştığını söyledi.

“Yemen halkı kabustan uyandı”

Twitter hesabı üzerinden bazı açıklamalarda bulunan Kargaş, Katar’ın Husileri kurtarmak için yaptığı arabuluculuğun belgelediğini, fakat Yemen halkının iradesine karşı olduğu için bunu başaramayacağını ifade etti.

Kargaş, Sana ve Yemen’deki ayaklanmanın, Yemen halkının, mezhep çağrılarının arkasından sürüklenmelerine neden olan kabustan bir uyanış olduğuna dikkat çekti.

Hüseyin Bedreddin el-Husi ve eski Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Halife Al Tani arasındaki bir konuşmanın yer aldığı önemli bir belge, Katar’ın Husilere destek olduğu gerçeğini açığa vurmuştu.

Konuşmada, el-Husi, Hamad bin Halife Al Tani’ye verdiği cömert destekler için övgüler yağdırmış ve savaşa devam edeceği yönünde söz vermişti.

Katar, Haziran 2006’da Hüseyin Bedreddin el-Husi’nin ölümünden sonra, çatışmayı çözmek için, İran’ın isteğiyle arabulucu olan ve hükümet güçleri tarafından ortadan kaldırılmalarına çok yaklaşıldığı bir zamanda Husileri kurtaran tek ülke.

“Husiler karşısında ayaklanan Yemen halkını destekliyoruz”

Suudi Arabistan’ın Sana Büyükelçisi Muhammed el-Cabir, Husiler karşısında ayaklanan Yemen halkını desteklediklerini ifade etti.

“Lübnan Hizbullah’ı da dahil olmak üzere İran’a ait tüm milislerin ortadan kaldırılmasına yol açacağını umuyoruz” diye konuşan Büyükelçi, İran’ın Husilerin Suudi Arabistan’a fırlattıkları füzeleri tedarik etmesinin yanında, onları ayrıca eğitim ile de desteklediğini söyledi.

Cabir, İran’ın ayrıca Hudeyde Limanı’na giden 20 milyon dolarlık petrol aracılığıyla da, Yemen’deki Husi milislerin silahlarını finanse ettiğini vurguladı.

Halk Kongresi Partisi’nin Yemen’deki en büyük siyasi partilerden biri ve Yemen’in siyasi bileşenleri içinde olduğunu söyleyen Büyükelçi, Ali Abdullah Salih’in bu partinin üyelerinden biri olmasının yanı sıra, Yemen siyasi sisteminin bir parçası olduğunu da sözlerine ekledi.