Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Gassan Selame: Libya’da diyalog süreci işliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame, “Libya’daki BM eylem planının son unsuru, Libya halkını dinlemeyi, onların iradesine saygı göstermeyi hedefler, ondan uzak durmayı değil. Onların önceden dinlemeden onun adına konuşma iddiasında değil” dedi.

“Libya halkının Libya devletinin yeniden inşasında bize eşlik etmesi en iyi yoldur” dedi.

Trablus’ta açıklama yapan Selame, Libya içişlerine yabancı müdahaleyi durdurmanın gereğini vurgulayarak, “Bir anayasanın kabulüne kadar yürürlükte olan siyasi anlaşmanın sürmesinin ve seçimlerin yapılmasının” gerektiğini açıkladı.

Selame, Libya’nın anayasa referandundan sonra ya da mevcut anayasa deklarasyonunda yapılacak bir değişiklikle Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ihtiyaç duyduğuna da işaret etti.

Selame, eski Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Abdurrahman el-Suveyli’yi evinde ziyaret etti ve Suveyli’ye kendi dönemi boyunca oluşturduğu Birleşmiş Milletler ile güçlü ortaklığından dolayı teşekkür etti.

Libya’daki siyasi tıkanıklık

Libya’da 17 Şubat 2011’deki devrimin ardından yaşanan siyasi istikrarsızlık ve karşıt gruplar arasındaki çatışmalar sonucu biri Tobruk’ta Temsilciler Meclisi (TM), diğeri Trablus’ta Milli Genel Kongre (MGK) olmak üzere iki meclis ve rakip yönetim ortaya çıkmıştı.

BM girişimleriyle 17 Aralık 2015’te Fas’ın Suheyrat kentinde varılan “Libya Siyasi Anlaşması” uyarınca Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi kurulmuştu. BM Güvenlik Konseyi 2259 sayılı kararla Başkanlık Konseyini Libya’nın tek meşru temsilcisi olarak tanımış ancak konseyin sunduğu hükümet listeleri General Halife Hafter’in baskıları nedeniyle Tobruk’taki TM’de onaylanmadığı için süreç tıkanmıştı.

BM Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame, Eylül 2017’de üç aşamalı bir eylem planı önerisinde bulunmuştu. Selame, eylem planının birinci aşamasının Suheyrat Anlaşması’nda değişiklik yapılmasını, ikinci aşamasının önceki müzakerelere katılmayan siyasi grupları bir araya getiren ulusal konferans düzenlenmesini, üçüncü aşamasının ise anayasa için referandum yapılması ve parlamento ile cumhurbaşkanının da anayasaya uygun bir şekilde seçilmesini öngördüğünü ifade etmişti.