Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Gassan Selame, Libyalı liderlerle bir araya geldi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame, “Siyasi diyalog anlaşmazlıklarının” nasıl çözüleceği konusunda dün, Libya’daki siyasi ve askeri liderlerle istişarede bulunmak için Tunus’ta yaptığı ilk görüşmeleri sona erdirdi.

Selame yaptığı habersiz ziyarette, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanı Fayiz es-Serrac ve Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Abdurrahman Suvehli ile Trablusgarp’ta bir araya geldi.

BM komisyonu, yaptığı kısa bir açıklamada “Selame’nin, Libya’daki siyasi süreci görüşmek ve kendisine Temsilciler Meclisinin, birleşik taslak komisyonunun çalışmaları hakkında bilgi verilmesi konusunda Hükümet Başkanı es-Serrac ile bir araya geldiğini” bildirdi. Ayrıca Selame’nin, Meclis Başkanı’na ziyaretinin “önümüzdeki aşamalarda istikrarın etkinleştirilmesi için ilerleme kaydetmek adına mevcut referansa dayalı olarak siyasi anlaşmaya olan bağlılığı ve ondan kaynaklanan nesneleri vurgulamayı amaçladığı” belirtildi.

Devlet Konseyi üyesi Ahmed el-Naki, Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamada Selame’nin Trablus ziyaretinin, iki müzakere komitesinin (Temsilciler Meclisi ve Yüksek Devlet’in temsilcileri) arasındaki resmi farklılıkların üstesinden gelinmesi gerektiğine işaret ettiğini ve bölünmeyi bitirmek adına büyük bir adım olduğunu söyledi. Bingazi milletvekili İsam el-Cihani ise Selame’nin yaptığı görüşmenin “yeni oluşumda cumhurbaşkanlığı meclisinin üyelerinin bazı isimlerinin tekrar etme olasılığını sorgulamak için” olduğunu söyledi. Bu konunun “öne sürülen ve üzerinde çalışılan fikirlerden biri” olduğuna da dikkati çekti.

BM tarafından desteklenen, Meclis ve devletin her iki binası tarafından kurulan iki diyalog komitesi arasında gerçekleşen ilk toplantı, 17 Aralık 2015’te Fas’ın Suheyrat kentinde varılan “Libya Siyasi Anlaşmasında” öngörülen değişiklikleri görüşmek üzere Pazar günü sona erdi. Selame, toplantının Libya diyalogunun yürütme organının yeniden yapılandırılması konusundaki iki diyalog komitesinin mutabık kalmasıyla sona erdiğini ve cumhurbaşkanlığı konseyinin bir cumhurbaşkanı, iki milletvekili ve bağımsız bir başbakandan (dokuz üye yerine) oluşması konusunda anlaşıldığını söyledi.

Yüksek Devlet Konseyi üyeleri, Siyasi Anlaşma da öngörüldüğü üzere 145 üyeden oluşmakta ve bunların 134’ü Ulusal Kongre üyesi.

Öte yandan Selame, Tunus’ta Zuvara Belediye Başkanı Hafız bin Sasi ile bir araya gelerek, anayasal yetkilerdeki bazı hususlara ilişkin önerilerini duymak üzere Libya ile kapsamlı bir görüşme yapılması önerisini görüştü.