Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Gazne, Taliban saldırısının ardından toparlanmaya çalışıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Taliban, Afganistan’da yeni bir savaşın patlak vereceği yönündeki korkularla eş zamanlı olarak sokaklara geri döndü.

Afgan güçleri, bir hafta önce Gazne’ye saldıran Taliban’ı püskürtmekte başarılı oldu.

Güvenlik güçleri, isyancılardan arınmış sokaklarda devriye gezerken tüccarlar mağazalarındaki hasarları onarmaya başladı.

Görgü tanıkları, şehir dışındaki köylerden birinde Taliban unsurları gördüklerini aktardı. Bölge sakinleri de köyün yakınlarında olduklarını teyit etti.

Kabil’den iki saat uzaklıktaki stratejik önemdeki Gazne kentine düzenlenen Taliban saldırısı 9 ağustos perşembe akşamı başladı. Saldırı günlerce devam ederken, ABD hava kuvvetleri tarafından desteklenen Afgan ordusu saldırıya karşı koymakta zorlandı.

Yetkililer, şehrin herhangi bir şekilde düşmediğini, operasyonların sınırlı olarak devam ettiğini teyit etti.

Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Gazne halkının hayatını istikrarsızlaştırma konusunda düşmana fırsat tanınmayacağına dair güvence verildi. Hava saldırıları ve kara harekatı sırasında onlarca isyancının öldürüldüğü kaydedildi.

Saldırıyı “affedilemez bir suç” olarak nitelendiren Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, acil bir şekilde kente su ve yiyecek takviyesi yapılması için yetkili makamlara talimat verdiğini belirtti.
Son günlerde savaş karşısındaki göreceli tutumu nedeniyle eleştirilen Gani açıklamasında “Gazne’nin kederinin aynı zamanda tüm Afganların kederi olduğundan emin olabilirsiniz” ifadesini kullandı.

270 bin nüfusuyla ülkenin en büyük 7 şehrinden biri olan Gazne aynı zamanda aynı adı taşıyan vilayetin de en kenti konumunda. Gazne’deki saldırı, haziran ayında varılan üç günlük ateşkesin ardından gerçekleştirilen en büyük Taliban saldırısı olarak değerlendiriliyor.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre isyancılar, Afgan hükümetiyle barış müzakerelerine başlamayı kabul etmeleri için aylardır baskı altında kaldı. Analistler, saldırıların, müzakerelerin başında güçlü bir konum elde etmelerini sağlamak amacıyla gerçekleştirildiğini düşünüyor.

Operasyonu isyancılar açısından bir başarı olarak görüldüğünü söyleyen Emekli General Atikullah Amerhil, “Hükümet şehri geri alabilir ancak halkının kendisine olan güveni azaldı. Bugün Kabil’de bile insanlar Taliban tarafından şehre yapılacak ani bir saldırıdan korkuyor” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler Afganistan Özel Temsilcisi Tadamichi Yamamoto bugün yaptığı açıklamada bölgeden gelen bazı bilgilerin Gazne’deki ölü sayısının oldukça yüksek olduğuna işaret ettiğini söyledi. Yamamoto “Doğrulanmamış tahminler 110 ila 150 sivilin öldüğünü gösteriyor. Güvenilir bilgilere göre Gazne’deki hastaneler yaralılarla dolu” açıklamasında bulundu.

Afganistan Savunma Bakanı Tarık Şah Bahrami, çatışmalar sırasında en az 100 güvenlik görevlisi ile ve 20 ile 30 arasında sivilin öldüğünü belirtti.
.
Gazne’den kaçarak Kabil’e sığınan görgü tanıklarından tüccar Beşir Ahmed, “Şehirden kan kokusu yükseliyor. İnsanlar her an yeni bir savaşın çıkabileceği korkusu içindeler” dedi.