Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Gazze ayakta: Büyük Dönüş Yürüyüşü’ne binlerce kişi katıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Gazze Şeridi bugün, kalabalık kitlelerin oluşturduğu Büyük Dönüş Yürüyüşlerine sahne oldu. Yüksek Ulusal Heyet, Büyük Dönüş Yürüyüşleri ve Gazze Şeridi’ne uygulanan ablukanın kaldırılması için çağrıda bulunurken yürüyüşlerin 10. Cumasına ‘Gazze’den Hayfa’ya ortak kan ve kader birliği adı verildi.

Heyet tarafından yapılan açıklamada, 1948 yılındaki yeşil çizgilerin içerisinde kalan Filistinliler özellikle de Hayfa halkı selamlanırken Filistin halkının ve hedeflerinin birliği vurgulandı. Yürüyüşlerin, tüm güçler, örgütler ve halk komitelerinin katılımıyla devam ettiği bildirilirken gösterilerin barışçıl protestolar olduğunun altı çizildi.

İsrail yerleşim bölgesinde yangınlar çıktı

Filistinli gençler, dün çok sayıda molotof kokteyli bağlı uçurtmalar uçurarak Gazze sınırındaki yerleşim birimlerinde yangınlar çıkardı. Çıkan yangınlarda, yerleşim birimlerindeki en az 4 kibutz (İsrail’de ortaklaşa kullanılan yerleşim bölgelerine verilen isim) zarar görürken İsrail itfaiyesi yangınları kısa sürede kontrol altına aldı.

3 haftadır gösteriler devam ediyor

Öte yandan İsrail ordusu, Han Yunus’un doğusuna dikenli tel çekmeye çalışan gençlere ateş açtı. Ayrıca İsrail donanması Gazze şehrindeki sahil kıyısında 4 balıkçı teknesine doğru atık su pompalayarak batırmaya çalışsa da tekneler zarar görmeden kurtulmayı başardı. Gazze’de bugün, yürüyüşler yapılırken öte yandan Hayfa’daki kalabalık kitleler, Alman Mahallesindeki Şehid Basil el- Erac kavşağında toplanarak gösteri düzenledi. Hayfa’da art arda 3 haftadır Cuma günleri protesto düzenleniyor. Halk hareketleri bu protestolara ‘Kenetlenme ve Öfke Protestoları’ adını verirken bugünkü gösteriler ‘Gazze İle Birlikte Öfkelen’ diye isimlendirildi.

Hareketler, Hayfa’daki gösteri, kan ve ortak kaderin birliğin kanıtı olduğunu söylerken Nekbe’nin neden olduğu Filistinlilerin yaşadığı her acı ve trajedinin vurgusu olduğunu ifade etti. Gösterilerde Filistinli mültecilerin geri dönüşü kadar daha mutlu, onurlu ve özgür bir gün yaşamayacakları belirtildi.

“Filistinlilerin kanı Filistin’de akmaya devam ediyor”

Yapılan açıklamada, “Kudüs ve el- Müselles’de hala aynı evlerin yıkıldığını görüyoruz. Gazze’deki su kaynakları ve kuyuların hala kesintiye uğradığını görüyoruz. Hala el- Halil ve Akka’da yerleşimler ve Yahudileştirmenin devam ettiğini görüyoruz. Filistinlilerin kanının tüm Filistin’de akmaya devam ettiğini görüyoruz. İsrail’in işlediği tüm suçların bir olduğunu biliyoruz. Neden direnişimizin dağınık ve parçalanmış olmasını kabul ediyoruz?” ifadelerine yer verildi.

İsrail polisi göstericilere saldırdı

İsrail polisi geçtiğimiz 19 Mayıs’ta, Hayfa’da, Gazze ile dayanışma için düzenlenen protestolarda göstericilere saldırdı. Polisin saldırısı sonucu çok sayıda gösterici yaralandı ayrıca 20’den fazla vatandaşta gözaltına alınırken İsrail bakanları, ülkedeki Araplara karşı suçlamalar ve ırkçı tahriklerde bulundu.

14 Mayıs’ta 62 Filistinlinin İsrail ordusu tarafından öldürülmesinin ardından Hayfa’da Gazze ile dayanışma gösterileri başladı.

30 Mart’ta Büyük Dönüş Yürüyüşlerinin başlangıcından beri 118 Filistinlinin öldürüldüğü ve 4 bin kişinin de yaralandığı ifade edildi.