Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Gazze halkı, Fetih ile Hamas arasındaki uzlaşmayı nasıl görüyor? | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Gazze Şeridi halkı, uzun  süredir yaşadıkları zor ve karmaşık yaşam krizlerini ortadan kaldıracak bir uzlaşı anlaşması imzalanmasını heyecanla bekliyor. Fakat daha önce onlarca kez olduğu gibi başarısızlık veya başa dönme korkusu sebebiyle, Hamas ve Fetih hareketleri, imzalanan son anlaşma hususunda çok dikkatli davranıyor.

Gazze’deki Filistinlilerde uzlaşması dosyasına ilişkin karamsar bir görüş hakim. Zira, uzlaşma yolundaki çok sayıda engelin aşılabileceğine inanmıyorlar.

“En kötü şekilde bize dönüyor”

İletişim Fakültesi mezunu olan 27 yaşındaki Fadi Raafat, “Bu konuda iyimser değilim, çünkü Hamas ve Fetih sık sık anlaşma imzalıyor. Ve anlaşma başarısızlıkla sonuçlandığında, bize en kötü şekilde geri dönüyor” şeklinde konuştu.

Karamsarlığını haklı çıkarmak için ise, “6 yıl önce mezun oldum. 27 yaşındayım ancak iş bulamıyorum. Burada benim için bir gelecek yok. Bu yüzden uzlaşmayı sabırsızlıkla bekliyorum. Bunu gerçekten çok istiyorum. Ancak taraflar arasındaki bölünmüşlüğü gördüğümde umudum kırılıyor. Uzlaşma yönünde onlarca kez anlaşma imzalıyorlar. Ardından uzlaşma başarısızlıkla sonuçlanıyor” ifadelerini kullandı.

56 yaşındaki Abdurrahman Hamida da Raafat ile aynı düşünceleri paylaşıyor. Hamida, “Uzlaşmanın başarılı olması konusunda iyimser değilim. Çünkü taraflar, çıkarlarını bizim çıkarlarımızdan daha fazla önemsiyor. Sorunlarımızı ya da yaşadığımız zorlukları pek fazla önemsemiyorlar” diyor.

Hamida daha sonra ses tonuna kızgın bir ifade takınarak, “Gençlerin, hiçbir geleceği yok. Onlar, hayatlarını sürdürebilmek, hatta başka bir ülkeye göç edebilmek için uzlaşmayı, Refah Sınır Kapısı’nın geçişlere açılmasını bekliyorlar. Ekonomik durum, ciddi bir şekilde kötüye gidiyor ve bu durumdan herkes etkileniyor. Gelirlerde düşüş var, yoksulluk alışılmadık bir şekilde artıyor” şeklinde konuştu.

Hamida, yetkililerin böylesine bir yoksulluk ve ıstırap düzeyine ulaşmadıkları müddetçe insanları önemsemeyeceklerini düşünüyor. Aynı zihniyetle düşünmeye devam edildikçe, başarının gerçekleşmesinin pek olası olmadığına inanıyor.

Hamas’a bağlı 41 yaşındaki bir görevli olan Bekir Kandil ise, iki taraf arasındaki uzlaşmanın, Hamas’ın konumlarını olumlu şekilde ele alması için Mısır’ın Filistin otoritesine karşı uyguladığı baskı doğrultusunda başarılı olacağını belirtiyor. Uzlaşmanın yine başarısız olma ihtimaline dair endişelerini de inkâr etmiyor. Kandil, “Bölünmeyi sona erdirmek için Hamas’ta ciddiyetli bir duruş var. Filistin halkının haklarını korumak, ulusal projenin geri kalanını kurtarmak ve işgali uluslararası forumlarda suçlu hale getirmek konusunda istekleri var. Bu nedenle, bu sefer başarılı olacağımızı umuyoruz” dedi.

Gazze halkı, siyasi durumun karmaşıklığının ve her alanda zorlu bir yaşam süreceklerinin farkında. Bu sebeple  hayallerini çok dikkatli kuruyorlar.

27 yaşındaki Gençlik Aktivisti Ahmed Ebu Avili, “Anlaşmanın başarısızlığına dair korku, bu kez yine büyük. Bu nedenle, bölünmenin iki tarafının da acı çekmiş kuşakları hesaba katacağını umuyorum. Onların en basit hakları, yeryüzünde hiçbir kıymeti olmayan soyut hayallere dönüştü” ifadelerini kullandı.

Öte yandan üniversite öğrencisi Bilal Cemal de, Gazze’deki koşulların iyileşmesini hayal edenlerden. Diğer genç erkekler gibi, yaşamak ve ekonomik koşullarını iyileştirmek için bir iş imkânı arıyor. İşçilerin orada çalışmalarına izin vermeleri için, İsrail ile güvenli bir geçit kurulmasını ve Refah aracılığıyla geçişlerin iyileşmesini istiyor. Vatandaşlar için iyi bir yaşam sağlamak, Gazze halkının ülkelerinden ayrılma veya göç etme arzularını sona erdirecek. Gazze’deki üniversitelerden her yıl 23 binden fazla öğrenci mezun oluyor. Yüzde 60’tan fazlası, mezun olduktan en az bir buçuk yıl sonra, 6 ay süreliğine geçici iş fırsatı buluyor. Diğerleri ise, mezuniyetlerinden 3 yıl sonra bile devamlı bir iş fırsatı bulmak için birçok acı ve sıkıntıya maruz kalıyor.

46 yaşındaki mühendis Muhammed Salim, çalışanların sorunlarının çözülmesinin yanı sıra bütün mezunlara iş olanağı sağlanması için, uzlaşmanın başarılı olmasını ümit ediyor. Ayrıca Refah kapısının kalıcı olarak açılmasını, vatandaşların maddi sıkıntı çekmeden seyahat etmelerine izin verilmesini ve ticari faaliyetlerin arttırılması umuyor.

Salim, Filistinlilerin kendi arzularını yerine getirmeleri için gerçek bir uzlaşının gerçekleşeceği yönünde umutlarını dile getirerek, Kahire’deki gelişmeler neticesinde vatandaşların iyimser olduğuna dikkat çekiyor.