Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Gazze halkı Filistinli gruplar arasındaki anlaşmayı kutladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Gazzeliler, basın konferansıyla Kahire anlaşmasının duyurulmasının ardından Ulusal Uzlaşı Hükümetinin Gazze Şeridi’ndeki tüm fonksiyonlarını devralmasını sağlayacak olan uzlaşı anlaşmasını kutlamak için sokaklara koştu.

Bir araya toplanan binlerce Gazzeli, Filistin ve Mısır bayraklarını havaya kaldırarak, Ulusal birlik için slogan attılar.

İslam Bloku Sözcüsü Abdullatif ez-Zagra, yaptığı konuşmada, “Filistin halkına, hayır ve bereket getirmesini umduğumuz uzlaşı için tebrik etmek üzere burada toplandık.” dedi.

Ekim Gençlik Hareketi üyesi Musenna en-Neccar da Hamas ile Fetih arasındaki uzlaşıyı desteklediklerini ifade ederek, Filistinli grupları ve liderleri, bölünmenin izlerini silmek için tek yürek olmaya çağırdı.

Neccar, “Bölünmeyle geçen 11 yılı konuşmak istemiyoruz. Bu acı yılları unutmak istiyoruz. Ablukayı kaldıracak ve sınır kapılarını açacak birlik hükümeti istiyoruz” ifadesini kullandı.

Birçok grup lideri, önümüzdeki ay Kahire’de Filistinli grupların tekrardan görüşmeler gerçekleştirmesi gereği üzerine vurgu yaptı.

Filistin Kurtuluş Halk Cephesi (FHKC) üyesi Kayed Ghoul, Şark’ul-Avsat’a yaptığı açıklamada “Yeni Kahire Anlaşmasının imzalanmasının ardından, bütün sorunların dar partizan hesaplamalardan uzak tutmak için daha fazla gayret gösterilmesi ve Gazze’deki tüm hayati krizlerin çözülmesi gerektiğine” değindi. Ayrıca
Ghoul, her konuda fikir birliğine ulaşmak için herkesin katıldığı çoğulcu bir siyasi sisteme uygun çalışma gereksinimini talep etti.

Başkenti Kudüs olan bir Filistin devleti

Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi (FDHKC) Siyasi Büro Üyesi Salih Nasır, Kahire’de olanların, gelecekteki Kahire toplantılarında temsil edilecek gerçek bir ulusal ortaklığa zemin hazırladığını ifade etti. Nasır, tüm uluslararası tarafları, İsrail’e, Gazze Şeridi’ndeki kuşatmayı kaldırmaya zorlaması için baskı yapmak, tüm geçiş yollarını açmak ve Filistin halkının işgalini sona erdirip, Kudüs’ü başkent olan bir Filistin devleti kurma arzusuna ulaşması yönünde çağrıda bulundu.

Öte yandan Hükümet Sözcüsü Yusuf el-Mahmud, Hamas ve Fetih heyetlerinin uzlaşı anlaşmasını imzalamasının ardından yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin, Gazze halkının sıkıntılarını sona erdirmeyi de kapsayan tüm sorumluluklarını derhal teslim almaya hazır olduğunu belirtti.

‘Bölünmeyi sona erdirmek ve ulusal birliği yeniden kurmak için milliyetçiler’ hareketi, anlaşmayı memnuniyetle karşılayan bir bildiri yayınladı ve “Gazze Şeridi’ndeki halka yönelik tüm mali ve idari tedbirlerin hemen iptal edilmesi” çağrısını yineledi.

Ayrıca Filistin toplumunda yaşayan sosyal güçlerin temsilcileri, özellikle genç ve kadın temsilciler ve sivil toplum kuruluşlarını da kapsamak üzere, Mısır’a diyalog çağrısını genişletme çağrısında bulundu.