Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Gazze halkının elektrik, su ve maaş krizi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail saldırılarının devam etmesine ve Gazze Şeridi’ndeki kuşatmanın sıkılaştırılmasına rağmen, Gazze halkı hayatlarını geri kazanabilmek için çaba sarf etse de, dış politikaların bir sonucu olarak, Fetih ile Hamas arasındaki çatışmadan kaynaklanan iç farklılıklar ve uzlaşma dosyasındaki başarısızlık neticesinde her gün yüzleşmek zorunda kaldıkları kriz bu çabalarını zorlaştırıyor.

Gazze halkı son yıllarda bazı sabit krizlere maruz kalsa da, zaman zaman bu daha da şiddetleniyor. Çoğu aile, son iki ay içerisinde elektrik, su kesintileri, kamu ve özel hayatın bozulması gibi en basit düzeyde hizmetlerin bile aksaması nedeniyle en şiddetli krizi yaşadı.

Gazze Şeridi’ndeki elektrik şirketi, elektrik santralinin çalışmayı durdurduğunu, özellikle Mısır hatlarının kesintiye uğramasıyla birlikte elektrikle ilgili birçok hizmetin etkilediğini ve bu durumun halkın çektiği acıyı daha da şiddetlendirdiğini açıkladı.

‘Günde 4 saat elektrik veriliyor’

Gazze sakinlerinden Nidal Ebu Avili, elektriğin evlerine günde sadece dört saat, suyun ise gün aşırı sadece 3 saatliğine verildiğini dile getirdi.

Avili, çatılarında yer alan su depolarını doldurmak için elektriğe ihtiyaçları olduğuna dikkat çekerek, elektriğin geç saatlerde verilmesi durumunda eşinin ev işlerini tamamlayabilmek için ya gecenin ortasında, ya da sabahın çok erken saatlerinde uyanmak zorunda olduğunu söyledi.

Gazze’deki kadınlar, elektrik geldiğinde evin ihtiyaçlarını karşılayıp, işlerini tamamlayabilmek için oldukça hızlı davranmaya alışmış durumda.

Emira Salta, elektrik gelmesi için sabaha kadar beklemek zorunda olduğunu ve ev işlerini bitirebilmek için uykusuz kaldığını söyledi.

Şarku’l Avsat’a konuşan Emira, devam eden elektrik krizi nedeniyle Gazze halkının susuzluğa da maruz kaldığını söyleyerek, “Bu kriz, su yokluğundan dolayı birkaç gündür bulaşıkları yıkayamama ve evi temizleyememe neden oldu. Bu yüzden evimden kötü kokular geliyor” diyerek sitemde bulundu.

Elektrik santralinin açılmasından önce de elektrik hizmetleri daha iyi durumda değildi. Günde 4 saat verilen elektrik, gece saatlerinde bazen 6 veya 8 saate kadar uzuyordu.

Bu zor şartlar, Filistin yönetiminin aldığı ‘cezalandırıcı’ olarak nitelendirilen kararlar ile çalışanlar, şehitler, gaziler ve tutukluların aileleri için belirlenen maddi yardımların ödenmemesi sonucu, yaşam koşulları ağırlaşan vatandaşların hayatını daha da karmaşık hale getirdi.

Vatandaşlar temel ev ihtiyaçlarını dahi satın alamadıklarından, Gazze Şeridi’ndeki çarşı ve pazarlarda büyük durgunluk yaşanıyor.

Gazzeli Tüccar Yaser Ebu Şarh, “Vatandaşlar, evlerinin ihtiyaçlarını satın alma konusunda isteksiz. Çünkü gelir kaynaklarını kaybettiler. Maaşların ödenmemesi, bu aileleri ciddi şekilde etkiledi” diyerek içinde bulundukları çıkmazı anlattı.

Gazze Şeridi’nde binlerce şehit, gazi ve tutuklu aileleri aylık olarak Filistin yönetiminden maaş alıyordu. Filistin yönetimi, bir yıl önce Gazze’de çalışanların maaşlarından yüzde 30 ve 50 oranında kesinti yapmaya başladı.

Filistinli gruplar ve insan hakları örgütleri, Filistin yönetimi ve Ulusal Uzlaşı Hükümeti’ne Gazze’deki çalışanların maaş ödemelerinin geciktirilmemesini talep ederken, yaşam koşulları büyük ölçüde bu maaşlara bağlı olan halkın gerçek bir felakatle karşı karşıya kalacağı konusunda da uyarıda bulundu.