Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Gazze-İsrail sınırında gerginlik sürüyor: Ateş Cuması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistinliler geçen cuma Gazze sınırında on binlerin katılımıyla düzenledikleri ve 22 sivilin hayatını kaybettiği barışçıl Büyük Dönüş Yürüyüşü’nü bugün de devam ettiriyor. Bugün düzenlenen gösteriye “Ateş Cuması” adı verildi.
İsrail işgal güçleri, Gazze Şeridi’nde barışçıl gösteri düzenleyen gösterileri hedef alarak ilk defa zehirli gaz kullandı.

Gayri meşru ablukanın kaldırılmasını ve İsrail’in gasbettiği topraklarına geri dönüş haklarının verilmesini talep eden Filistinliler, bugün düzenlenecek gösterilere “ateş cuması” adını verdi. Sabah saatlerinden itibaren binlerce Filistinli sınıra akın etmeye başladı.

Dün (5 Nisan) bir İsrail insansız hava aracı (İHA) tarafından iki Filistinli sivil öldürüldü ve birçok kişi yaralandı. Cuma günü başlayan “Büyük Dönüş Yürüyüşü”nde İsrail ordusunun kurşunlarıyla onlarca kişi yaralandı.

Gazze Şeridi’nde Filistin Sağlık Bakanlığı, Mücahid Nebil el-Hudari’nin (23), dün sabahın erken saatlerinde İsrail askerleri tarafından öldürüldüğünü açıkladı.

Yerel kaynaklar Şarku’l Avsat’a, hedef alınan gençlerin Hamas’ın askeri kanadı olan Kassam Tugayları’na mensup olduğunu ancak kurumun konuyla ilgili bir açıklama yapmadığını aktardı.

Öteyandan İsrail uçakları Filistin direniş noktalarını bombaladı. Filistin Sağlık Bakanlığı Cuma günü İsrail kuvvetlerinin açtığı ateş sonucu yaralanan 33 yaşındaki Hamdan el-Kaşif’in de hayatını kaybettiğini açıkladı.

Geçtiğimiz Cuma gününden bu yana şehit sayısını, İsrail tarafından naaşları ailelerine teslim edilmeyen iki kişi de dahil olmak üzere 21 olduğu belirtilirken, 202’si çocuk ve 40’ı kadın olmak üzere, 46’sı ağır yaralı, toplamda bin 492’den fazla kişinin yaralandığı belirtildi.

Pazar günü öğleden sonra, İsrail güçleri Gazze’nin doğu sınırındaki geri dönenlerin çadırları hedef aldı yedi sivil yaralanırken, İsrail savaş gemilerinin Batı Gazze sahilinde bir balıkçı teknesini hedef alması sebebiyle üç balıkçı yaralandı.

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman dün yaptığı bir açıklamada Gazze sınırında Filistin Toprak Günü münasebetiyle düzenlenen Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerine katılan Filistinlileri tehdit etti.
Filistinlilerin barışçıl gösterilerine İsrail ordusunun “çok güçlü” bir karşılık vereceği tehdidinde bulunan Liberman, Gazze sınırındaki durumu görüşmek ve oradaki asker sayısını artırmak için Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot’la da dün bir araya geldi.

Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği (AB), Filistinlilerin “Büyük Dönüş Yürüyüşü” öncesi İsrail güvenlik güçlerine itidal göstermesi, siviller ve çocukların hedef alınmaması çağrısında bulundu.

BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov, yaptığı yazılı açıklamada, Gazze’de cuma günü düzenlenecek “Büyük Dönüş Yürüyüşü” için yapılan hazırlıklar ve söylemleri endişe ile takip ettiğini bildirdi.

İsrail güvenlik güçlerine itidal çağrısında bulunan Mladenov, Filistinlilerin de İsrail-Gazze sınırında ihtilaftan kaçınması gerektiğini kaydetti.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada ise geçen haftaki can kayıpları hatırlatılarak, gösterilerde tüm tarafların sorumlu davranması, şiddet olayları ve can kayıplarının önlenmesi gerektiği bildirildi.