Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail’den Gazze’ye hava saldırısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Gazze/Şarku’l Avsat

Gazze Şeridi’nde 100’den fazla noktayı hedef alan İsrail saldırısında 5 kişi hayatını kaybederken, Associated Press, Hamas ile Tel Aviv arasındaki bombardıman görüntülerini paylaştı.

Filistin Sağlık Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’ne düzenlenen hava saldırılarında 24 saat içinde 5 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee ise yaptığı yazılı açıklamada, İsrail savaş uçakları ve helikopterlerinin Gazze Şeridi’nin kuzeyinde sınırı geçmek isteyen bazı şüphelilerin bulunduğu bölgeyi hedef aldığını aktarırken, Associated Press dün akşam meydana gelen saldırılara ait görüntüleri paylaştı.

BM’den çağrı

Çatışmaların ardından Birleşmiş Milletler (BM), İsrail ve Filistin’e şiddeti durdurma çağrısında bulunurken, BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Ferhan Hak yaptığı açıklamada, Genel Sekreter Antonio Guterres’in Gazze’deki durumu yakından takip ettiğini belirtti. Hak, “Guterres, tüm tarafların eylemlerine maksimum kısıtlama getirmesi çağrısında bulundu. BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nikolay Mladenov da, Mısır ve ilgili tüm taraflarla ateşkese hazırlanmak için yakinen çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Dünyadan saldırıya tepki

Ürdün hükümeti, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırısının ardından İsrail’e, masum insanların korunması için acilen saldırıyı durdurma çağrısında bulundu.

Arap Birliği bugün yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’nde devam eden İsrail saldırılarını kınayarak, saldırının sonuçlarından ve etkilerinden İsrail hükümetini sorumlu tuttu.

Arap Birliği Filistin İşlerinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Said Ebu Ali, yaptığı yazılı açıklamada, uluslararası topluma Filistin halkına uluslararası koruma sağlayarak, İsrail’in bu saldırganlığını durdurmak için derhal müdahale edilmesi çağrısında bulundu.

Ürdün Hükümet Sözcüsü Cumana Ganimat, Ürdün Haber Ajansı Petra’ya yaptığı açıklamada, İsrail saldırılarını durdurmak ve masum insanları korumak için acil müdahale çağrısında bulunarak, Gazze’deki gerilimin sona ermesi gerektiğini söyledi.

Bu gerilimin daha fazla çatışmaya yol açacağını ifade eden Ganimat, Gazze Şeridi’ndeki halkın acılarını dindirmek için acil adımlar atılması gerektiğini işaret etti.

Ganimat, “Gazze’deki durumun, Filistin ve İsrail’in iki devletli çözüm temelinde müzakere masasına oturmasını sağlayacak siyasi süreç kapsamında ele alınması gerekiyor” dedi.

Lübnan Baş Müftüsü Şeyh Abdüllatif Diryan, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yaptığı saldırıyı kınayarak, saldırıyı ‘İsrail’in işlediği savaş suçlarının tekrarı’ olarak tanımladı.

Diryan bugün yaptığı yazılı açıklamada, Gazze’deki Filistinlilerin çektiği tüm acıları sonlandırmak için tüm Müslüman ve Arapların Filistin halkıyla dayanışma içinde olması ve Filistinlilere karşı işlenen suçla mücadele etmek için Filistinlilere destek vermesi gerektiğini vurguladı.