Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Gazze Şeridi’nde protesto gösterisi: 37 Filistinli yaralandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Gazze: Şarku’l Avsat

Gazze Şeridi’nin batısında 8 aydır devam eden ‘Büyük Dönüş Yürüyüşleri’ kapsamında çıkan protestolarda dün 37 Filistinli yaralandı.

Filistinli sağlık kaynakları DPA’ya yaptıkları açıklamada, ‘Büyük Dönüş Yürüyüşleri’ kapsamında çıkan olaylarda 3 çocuk, 6 kadın ve bir sağlık görevlisinin yaralandığını 1 Filistinlinin durumunun ise ağır olduğunu bildirdi.

Gösterilere katılım azaldı

Dün ki protestolarda 37 kişinin yaralandığı açıklanırken, İsrail sınır çiti yakınında yapılan etkinliklerde durgunluk yaşandığı ifade edildi. İsrail son zamanlarda Arap ülkeleri ve Birleşmiş Milletler (BM) aracılığıyla Gazze Şeridi’ndeki insani durumun iyileştirilmesi adımlarının atılmasına izin vermişti. Protestocular, gösterilerdeki gerilimi azaltma kararı kapsamında lastikleri ateşe vermekten ve İsrail sınırına doğru yanan uçurtma uçurtmaktan kaçınırken, sınır çiti yakınlarında kurulan dönüş çadırlarına rağbet azaldı.

222 Filistinli hayatını kaybetti

30 Mart’tan bu yana devam eden Büyük Dönüş Yürüyüşleri kapsamında 222 Filistinli hayatını kaybederken 24 binden fazla Filistinli yaralandı.

Gazze’deki Dönüş Yürüyüşleri Yüksek Komisyonu, yapılan protestoların, Gazze Şeridi’ndeki kuşatma kaldırılıncaya kadar devam edeceğini belirtti.