Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Gazze Şeridi’ne sızan İsrail komandonları pusuya düşürüldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Han Yunus’a sızan İsrail komando güçleri, Hamas’ın askeri kanadına gönderilen takviye güçleri hedef almak isterken, sıkı bir pusu sonucu neredeyse esir konumuna düşecekti. Doğrudan İsrail Genelkurmay Başkanı Gadi Eizenkot liderliğinde hareket eden çeşitli askeri ve istihbarat kolları, pusuya düşürülen askerleri kurtarmak için gece boyunca operasyonlarda bulundular.

Han Yunus’taki Hamas liderine suikast yapmayı planladığını reddeden İsrail, böyle bir suikastın gerçekleştirilmesi için herhangi bir sızma operasyonuna gerek olmadığını, suikastın havadan da gerçekleştirilebileceğini vurguladı.

İsrail’de askeri sansürün izin verdiği ölçüde aktarılan bilgilere göre, komando kuvvetleri daha önce de Han Yunus’a sızdı ve son yıllarda buna benzer çok sayıda operasyon gerçekleştirdi. Söz konusu operasyonlar, dinleme cihazlarının yerleştirilmesini içeren casusluk operasyonları dahilinde veya Hamas tarafından kazılan yeni bir askeri tünele ulaşılması kapsamında gerçekleştiriliyor. Komandolar, İsrail tarafına ait olup olmadığı ve aracın plakasının bir Filistin plakası ile değiştirilip değiştirilmediği bilinmeyen sivil bir araç ile bölgeye geldi. Pusuyu fark eden İsrail kuvvetleri, esir düşmemek için mücadele etmeye başladılar. O sırada İsrail ordusu yüksek alarm durumunda olunduğunu bildirdi ve çeşitli uçaklarını havalandırdı. Bunlardan bazıları gözlem uçakları iken, diğer bazıları ise yıkıcı baskınların gerçekleştirildiği savaş uçakları ve savaşçıları kurtarmak için gönderilen helikopterlerdi.

Söz konusu güçlerin, Paris’teki Netanyahu’nun ve İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman’ın onayını almalarının ardından Gazze’ye girdikleri ortaya çıktı. Ekibin pusuya düşürülmesinin ardından çıkan karar açıktı: “Esir düşmek yasak.”

Böylece İsrail askerleri ile Hamas savaşçıları arasında çatışmalar patlak verdi. İsrail Hava Kuvvetleri, Hamas savaşçılarından İsrail kuvvetlerine yakın olanlarını tasfiye etti. Genelkurmay Başkanı Gadi Eizenkot’un çatışmalar sırasında önem verdiği durumlardan biri de İsrail birlikleri tarafından kullanılan aracın ve araçta bulunan elektronik cihazlar ile patlayıcıların imha edilmesiydi. Sabahın ilk saatlerine kadar devam eden çatışmaların ardından 7 Filistinli savaşçı hayatını kaybetti ve diğer 14 kişi yaralandı. İsrail tarafından ise binbaşı rütbesinde olan bir subay öldürülürken, bir başka subay ise orta derecede yaralandı.

İsrail tarafından yapılan açıklamada, söz konusu operasyonun suikast ya da adam kaçırma amacıyla yapılmadığı; istisnai olmayan özel bir istihbarat operasyonu olduğu kaydedildi. Açıklamada, operasyonun amacının Hamas’ın askeri kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın güçlendirilmesini amaçlayan takviye güçlerine ulaşmak olduğu kaydedilirken; açıklamada yer alan bilgilerin, bölgede ateşkesi sağlamaya çalışan Mısır karşısında utanç duymamak için verildiği reddedildi.

Çatışmaların şiddetine rağmen hem İsrail hem de Hamas tarafının yükselen ateşi kısa tutmaya özen gösterdikleri kaydedildi. İsrail’e yönelik roket atışlarında bulunmayan Hamas, kısa menzilli füzeler ile yetindi. Hamas tarafından fırlatılan füzelerin hepsi, İsrail’in güneyindeki açık alanlara düştü. İsrail ise Gazze’deki büyük hedefleri bombalamadı ve operasyonun bitiminden sonra askerlerin kurtarıldığını açıkladı. Her iki taraf, herhangi bir riskli durum ile karşılaşmaları halinde sınırdaki güçlerini takviye edeceğini vurguladı.

Netanyahu’nun dün sabah Paris’ten dönüşünün akabinde bir araya gelen kabine, söz konusu stratejiyi onayladı ve Mısırlıların ateşkes anlaşmasının yeninden uygulanmasına aracılık etmeleri için bir şans daha verildiğini vurguladı. Fakat Hamas tarafından Gazze Şeridi’ne bitişik İsrail kasabalarına düzinelerce roket fırlatmasının ardından durumlar bir anda değişti. Reuters’in Hamas’tan aktardığına göre, Gazze’deki Filistinli Direniş Grupları Ortak Odası, dün yaşanan olaya karşılık vererek, düşman bölgelerine yönelik düzinelerce roket fırlattı.