Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Gazze’de ateşkes, uygulamaya konulan projelerle başlıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ramallah/Şarku’l Avsat

İsrail, Gazze Şeridi’nde yeni projeler hakkında anlaşamaya vararak fakir ailelere yönelik hizmet ve yeni iş fırsatlarını onayladı. Ancak Hamas halen çalışanlarına tahsis edilen maaşları doğrudan alabilmesini sağlayacak özel bir mekanizma üzerinde çalışıyor. Bu mekanizma kapsamında Hamas’ın silahlı kanadındaki üyeleri bulunmuyor.

Hamas çalışanlarının maaşlarıyla ilgili mekanizmanın dün İsrail’in Güvenlik İşleri için Küçültülmüş Bakanlar Kurulu Kabinet’te görüşüldüğü tahmin ediliyor.

İsrail, Hamas ile çitin diğer ucuna gönderilen yanan balonların, karşılıklı saldırıların ve yürüyüşlerin durdurulması karşılığında Katar yakıtının girişinin izin verilmesi, Katar’ın uzlaşı sağlanana kadar Hamas personellerinin maaşına yardım etmesi konusunda anlaşmaya varmıştı.

Hamas’ın sınırdaki saldırıları kontrol etme kararının ardından Gazze’de sükûnet hakim. Ateşkes ile birlikte İsrail, Gazze Şeridi’nde ilk adım olarak projelerin başlatılmasına izin verdi.

Hamas liderliğinden Essam el-Dalis, Gazze’de bazı projelerin olduğunu doğrulayarak, “Bu, Filistin halkının fedakarlığı, iradesi ve kararlılığının yanı sıra uluslararası arabulucuların ve Mısırlıların çabalarıyla başarıldı” dedi. Yetkililer de hedefler gerçekleştirilinceye kadar Gazze Şeridi’ndeki kuşatmanın kaldırılmasında ilerleme olması için bir dizi proje uygulanacağını açıkladı.

Gazze Maliye Bakanlığı Müsteşarı Yusuf el-Kayali, Gazze Şeridi’ndeki personelin temmuz ayı maaşının yüzde 60’ının ödeneceğini duyurdu. Buna ek olarak diğer bakanlıklar tarafından yapılan açıklamada da ihtiyaç sahibi 50 bin aileye 100’er dolar yardım yapılacağı bildirildi.

Çalışma Bakanlığı Müsteşarı Musa es-Semek de önümüzdeki günlerde 10 bin geçici işçi ve mezun için çalışma programı başlatılacağını bildirdi.

Katar’ın, Filistin yönetiminin Gazze Şeridi’ne doğrudan ödeme yapılmasına dair muhalefetine rağmen yakın zamanda yeni projelerini açıklaması bekleniyor.

Filistin yönetimi birçok kez köklü bölünme olarak nitelendirdiği ateşkes anlaşmasını reddetmişti. Fakat Mısır ve Filistinli yetkililer, anlaşmalar hakkında konuşulduğunu ve uzlaşıdan sonra resmi anlaşmanın imzalanacağını bildirdi.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Komitesi Üyesi ve Fetih Hareketi Merkez Konseyi Üyesi Azzam el-Ahmed, önümüzdeki günlerde uzlaşının sağlanması sonuncusu geçen yıl 12 Ekim’de yapılan geçici anlaşmalar doğrultusunda Mısır’ın adımla attığını doğruladı.

Hamas’ın manevralarını sürdürmemesine yönelik ümidini dile getiren Ahmed, “Mısır’a fırsat tanıyacağız. Bu başarılı mı olacak yoksa yeni olaylar mı meydana gelecek göreceğiz” dedi.

Ahmed, liderliğin Gazze’de siyasi boyutu temsil eden bir anlaşmayı reddettiğini yinelediği açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Mısır Gazze Şeridi’ni rahatlatmak ve savaşın tekrar olmasını engellemek amacıyla ateşkes için çaba sarf ediyordu. Ancak Hamas, uzlaşıya varılmadan Birleşmiş Milletler (BM) Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov ve Katar’ın çabalarıyla anlaşma imzalamaya çalıştı. Hamas’ın bu politik boyut çabalarına Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve FKÖ üyeleri karşı çıktı. İsrail ile yapılan anlaşma bir müzakere biçimidir. Bu nedenle partizan bir ilişkiden daha çok ulusal bir konudur. Bu kararlar 2014’te olduğu gibi alınmamalıdır. Tüm Filistinliler ve gruplar ateşkesten önce uzlaşıyı sağlamalı. Filistin kanını parayla takas edilmesi ve böyle bir anlaşmayla Hamas’ın bazı birlikler ve yerel taraflarla gizli bir anlaşma içine girmesi acı verici.”

Filistin yönetiminin tutumuna rağmen İsrail ve Hamas, geçici anlaşma imzalama yoluna girdi.

Gazze’deki ateşkesten bir hafta sonra İsrail’de uzun vadeli ateşkes anlaşmasına varma olasılığı hakkında ihtiyatlı bir iyimserlik hakim.

Haaretz gazetesinden siyasi analist Amos Harel konuya dair şu değerlendirmede bulundu:

“İsrail, şu anda hükümetin ve özellikle de Başbakan Binyamin Netanyahu’nun politikalarının bir parçası olarak Hamas ile Mısır ve Katar’ın Gazze’de daha çok iş ve daha çok yardım girişine izin verecek ateşkes anlaşması yapmak için çözüm yolları arıyor. İsrail güvenlik birimlerinin tahminleri, ateşkese ulaşma çabalarındaki en etkili unsur olması nedeniyle Mısır’ın, Katar’ın Gazze’ye fon desteği sağlamasını kabul edeceğini gösteriyor. Bu, İsrail’de birkaç aydan bu yana ilk kez ateşkesin sağlanabileceğine dair iyimser bir hava yaratıyor.”