Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Gazze’de çatışma: 1 ölü, 50 yaralı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin topraklarında Cuma günü yapılan gösterilerde 1 Filistinli hayatını kaybederken onlarca kişi yaralandı. 26 haftadır devam eden Büyük Dönüş ve Ablukayı Yarma gösterilerinin en şiddetlisi Gazze Şeridi ve İsrail sınır noktasında yaşandı.

Kaynaklardan gelen ortak bilgilere göre, Hamas Hareketi’nin Büyük Dönüş etkinliklerine katılan gruplar gösterileri haftanın tüm günlerine, gece ve gündüz olarak genişletilmesi konusunda anlaşmaya vardı. Gazze Şeridi’ne yakın İsrail şehirlerine ‘yanan uçurtma’ ve ‘balon’ gönderilmesi eylemine de devam edilmesi kararı alındı.
Barış görüşmelerinin tıkanması sonrası gösterileri genişletme kararı
Şarkul Avsat’a açıklama yapan kaynaklar, Hamas’ın birkaç gün önce eyleme katılan gruplarla bir araya geldiğini bildirdi. Bu görüşmelerde, gösterilerin kapsamının genişletilmesi kararlaştırıldı. Gazze sınırı boyunca sınırlı günlük gösteriler yapılacak, cuma günleri ise geniş katılımlı gösteriler düzenlenecek. Plan, grupların tamamı tarafından kabul edilirken, bu grupların günlük gösteriler düzenleme ve gece sınırdaki İsrail güçlerine havai fişek ve molotof kokteylleri atmakla görevli “Gece Birlikleri” oluşturma konusunda hazırlıklara başladığı da ifade edildi.

Kaynaklar, Cuma gösterilerinin gerçekleştirildiği 5 sınr noktasına ek olarak sınırın farklı noktalarında yeni cepheler açılması kararı alındığını da kaydetti. Her Pazartesi, denizdeki ablukaya karşı balıkçı tekneleri aracılığıyla denizde gösteriler düzenlenmesi kararlaştırıldı. Ayrıca Gazze Şeridi’nin Zeykem akeri noktasının karşısında kalan bölümün kuzey doğu sahilinde de bir başka gösterinin yapılması kararı alındı. Salı günleri Beyt Hanun (Erez) Sınır Kapısı’nda, Çarşamba günleri ise Gazze’nin merkezinin doğusunda yer alan Deir El-Balah’ın doğusunda yer alan Kissufim Sınır Kapısı’nda gösteriler düzenlenecek.

Kaynaklar, yeni cephelerin İsrail’in Gazze sınırında güvenlik duvarı inşa ettiği bölgelerde açılacağına dikkat çekti. İslami Cihad, Halk Cephesi, Demokratik Cephe ve diğer gruplar ile koordineli bir şekilde atılan bu adımların, İsrail ile ateşkes ve Fetih Hareketi ile Filistin Yönetimiyle barış görüşmelerinin tıkanmasının ardından geldiğini ifade etti.

Hamas Hareketi liderlerinin, barış görüşmelerinin başarılı olma fırsatının çok zayıf ve düşük olduğunu düşündüklerini söyleyen kaynaklar, Hamas’ın bu nedenle diğer gruplar ile Gazze’nin yönetimi konusunda bir ittifak oluşturma olasılığını görüştüğünü zikretti. Ama Hamas, diğer grupların ve özellikle de “Halk Cephesi” ve “Demokratik Cephe”nin buna karşı çıkmasından korkuyor. Bilindiği gibi Hamas, Filistin meselesi ile ilgili politik görüşlerinin yakın olması nedeniyle bu iki grup ile yakın ilişkilerini sürdürmeye çalışıyor. Kaynaklar, Hamas’ın diğer gruplara bu öneriyi sunmaktan korktuğunu bu nedenle 1 yıl önce kaldırılmış olan eski idari komitenin sahip olduğu yetkilere sahip ve kendisine bağlı bir komite aracılığıyla bakanlıkların yönetimi gibi farklı seçenekler üzerinde çalıştığını kaydetti.

Gösterilerin amacı İsrail’e baskı yapmak

Hamas’ın ateşkes konusunda bir çözüme ulaşmak amacıyla sınırdaki gösterileri İsrail’e güçlü bir şekilde baskı yapabilmek için bir araç olarak kullandığına dikkat çeken kaynaklar, Hamas’ın bu şekilde elektrik, su ve hükümet ile örgütün her kademesinde memurların maaşlarının ödenememesi sorunları gibi Gazze’de yaşanan krizleri çözmeye çalıştığını belirtti.

Gösterilerde 1 ölü, 50 yaralı
Sahada ise Gazze Sağlık Bakanlığı, işgal güçlerinin sınırda barışçıl gösterilere katılan göstericilere karşı gerçek mermi kullanması sonucu 1 Filistinlinin hayatını kaybettiğini ve 50’den fazla kişinin yaralandığını açıkladı. İHA’lardan atılan ve aynı şekilde sınırda yoğun bir şekilde yer alan işgal güçleri askerlerinin de kullandığı gaz bombaları nedeniyle onlarca kişinin boğulma tehlikesi yaşadığını da ekledi.

Gösterilere Hamas lider kadrosundan yoğun katılım

Büyük Dönüş adı verilen ve Gazze Sınır’ında düzenlenen gösterilere binlerce gösterici katıldı. Hamas’ın Gazze Şeridi’ndeki lideri Yahya Senvar’ın da aralarında yer aldığı Hamas’ın lider kadrosundan da gösterilere yoğun katılım olduğu dikkatleri çekti. Yahya Senvar yaptığı kısa açıklamada:
“Onurumuzu koruyarak, boyun eğmeden, güvenlik koordinasyonu gibi şartlar olmaksızın ve sabit haklarımızdan feragat etmeden ablukayı bir kerede ve sonsuza kadar kaldırmak için çalışacağız. Halkımız bağımsızlık, geri dönüş ve ablukanın kaldırılması gibi haklarını elde edene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Halkımız hedeflerini gerçekleştirene kadar gösterileri sürdürmeye hazır ve biz de her zaman onu desteklemeye devam eeceğiz. Halkımızın zaman içinde yenileceğini ya da haklarından vazgeçeceğini düşünenler büyük yanılgı içindedirler” diyerek gösterilerin, Gazze’ye uygulanan ablukanın tamamen kaldırılana kadar devam edeceğine ve gittikçe genişleyeceğine işaret etti.

İsrail yerleşim yerlerinde 10’dan fazla yangın

Gösteriler sırasında araba tekerleklerini yakan gençler, Gazze’ye yakın İsrail beldelerine yanan uçurtmalar gönderdi. Bir buçuk aydır devam eden gösteriler boyunca ilk defa yanan uçurtmaların İsrail yerleşim yerlerinde 10’dan fazla yangının çıkmasına neden olduğu belirtildi. Gösterilere katılan gruplar, yanan uçurtmalar aracılığıyla İsrail’e ateşkes görüşmelerine dönmesi için baskı yapmaya çalışıyorlar.

İsrail kaynakları ise gönüllülerin de yardımıyla itfaiyecilerin bu yangınları söndürmeyi başardığını açıkladı. Yanan balon ve uçurtmaların bazılarının ise açık alanlara düştüğünü belirtti.

İsrail askeri kaynakları, Perşembe gecesi geç saatlerde patlayıcı maddeler taşıyan bir balonun Batı Nakab Sınır kapısına düştüğünü ve bölgede bulunan İsrailli yerleşim yerlerinin yaklaşık 200 metre ilerisinde patladığını açıkladı.

Bir İsrailli asker hafif yaralandı

İsrail ordusu sözcüsü, İsrail’in Gazze Şeridi ile sınırında şiddetli çatışmalar yaşandığını ve Gazze’nin doğu sınırında konuşlanmış olan İsrail askerlerinin yakınlarında patlayan tüp boması nedeniyle 1 İsrailli askerin hafif bir şekilde yaralandığını açıkladı.

Batı Şeria’da 2 Filistinli yaralandı

Şarku’l Avsat’a ulaşan bilgilere göre; Batı Şeria’da, Ramallah’ın batısında yer alan Bil’in köyünde düzenlenen Ayrım Duvarı karşıtı barışçıl gösterilerin bastırılması sırasında İsrail işgal güçlerinin gaz bombaları kullanması nedeniyle Filistinli göstericilerden bazıları boğulma tehlikesi yaşadı. Aynı şekilde Kalkilya şehrinin doğusunda yer alan Kadum köyünde düzenlenen gösterilerin işgal güçlerince bastırılması sırasında iki Filistinli genç plastik mermi ile yaralanırken onlarca gösterici gaz bombaları nedeniyle boğulma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.