Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Gazze’de Hamaslı Emniyet Müdürü’ne suikast girişimi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin uzlaşı hükümetinin, Gazze’deki görevlerini teslim alma sürecinde, Fetih ile Hamas hareketi temsilcileri arasındaki anlaşmazlıklar ve dış faaliyetler nedeniyle ciddi zorluklar yaşanıyor. Hükümetin otoritesinin teslim edilmesinin engellendiği bir dönemde Hamas’ın Gazze Emniyet Müdürü Tevfik Ebu Naim’in dün suikast girişimine maruz kaldığı, arabasına konulan bombanın patlamasıyla yaralanması sonucu hastaneye kaldırıldığı ifade edildi.

Üst düzey güvenlik görevlisine suikast girişiminde bulunulmasından DEAŞ örgütünün Gazze kolu sorumlu tutuldu. Tanıklar, patlamanın Ebu Naim’in, Gazze Şeridi’ndeki Nuseyrat mülteci kampında bulunan camiide, cuma namazının kılınmasının ardından çıkışta meydan geldiğini söyledi. Gazze Şeridi’ndeki Filistin raporları da patlamanın, Hamas’ın en önemli güvenlik görevlilerinden biri olan Binbaşı General Ebu Naim’e ait araca yerleştirilmiş olan bombadan kaynaklandığı doğruladı.

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Bürosu Başkanı İsmail Haniye, Cuma günü Ebu Naim’i hastanede görüştükten sonra yaptığı açıklamada “Bu cani eylemin püskürtülmesinden ötürü Filistin milletine, İslam ümmetine ve Filistinli tutsaklara tebriklerimi sunuyorum” dedi. Haniye, “Bu cinayetin sorumlusu kim olursa olsun, Hamas’ın Filistin halkının haklarına ve direnişine bağlılığı Filistin tamamıyla özgürleştirilene kadar sürecektir. Bu tür saldırıların bizi barışın tesisi ve ulusal birlik yönündeki yürüyüşümüzden alıkoyabileceklerini düşüneneler tamamıyla yanılmaktalar” açıklamasında bulundu.

Fetih: Saldırının amacı uzlaşıyı başarısız kılmak

Fetih Hareketi Merkez Komitesi üyesi Ahmed Hıls da yaptığı yazılı açıklamada, “Ebu Naim’e yönelik suikast girişimi, uzlaşıyı başarısız kılma çabasıdır. Bu korkakça yaklaşımı reddediyoruz” ifadelerine yer verdi. Hıls, her türlü şiddete son verilmesi ve uzlaşının desteklenmesi gerektiğini belirterek, bu suikast girişiminde bulunanların kovuşturularak, en kısa zamanda yargılanmalarını istedi.

Filistinli gruplar saldırıyı kınadı

Filistin grupları yaptıkları açıklamalarla bu cani saldırıyı şiddetle kınayarak, bu saldırının amacının Gazze’de karışıklık çıkarıp Filistin’in uzlaşı girişimine zarar vermek olduğunu söylediler. Bu saldırı düşman Siyonistlerin hedeflerine ve isteklerine hizmet etmektedir.

Olayı üstlenen olmadı

Filistin Ulusal Güvenlik Bakanı Sözcüsü Ayad Bezm, yaptığı basın açıklamasında Güvenlik Güçleri Komutanı Ebu Naim’e yönelik Gazze Şeridi’nde yapılan ve sonuçsuz kalan suikast sonrası güvenlik servisleri tarafından saldırının faillerinin ortaya çıkarılması için acil ve geniş çaplı bir soruşturma başlatıldığını ifade etti.
Ebu Naim’in şu anda durumunun iyi olduğu belirtildi. Olayı henüz üstlenen olmadı.