Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Gazze’de kırılgan ateşkese suikast darbesi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ramallah: Kifah Zebun / Şarku’l Avsat

İsrail, Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın üst düzey yetkililerinden biri başta olmak üzere bir çok mensubuna suikast düzenledi. Geçtiğimiz günlerde İsrail-Hamas arasında varılan anlaşmanın ardından atılan bu adım, Gazze için son derece tehlikeli. İsrail basını operasyonda en az bir İsrail askerinin öldüğünü açıkladı.

İsrail askeri birimleri Kassam’ı Han Yunus bölgesinde hazırlıksız yakaladı. Öyle görünüyor ki İsrail güçleri sessiz bir operasyonun parçası olarak ateş açıp ardından çekileceklerdi ancak Hamas da birliklerini toplayıp saldırıya cevap verdi. Bu nedenle özel kuvvetlerin çekilmesini kolaylaştırmak için İsrail helikopterleri de operasyona dahil olmak zorunda kaldı.
Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada başta İzzeddin Kassam’ın Gazze sorumlusu Nureddin Bereke olmak üzere 6 kişinin şehit olduğunu açıkladı.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü İyad el-Bezm “Han Yunus’un doğusundaki olaylar neticesinde 6 kişinin şehit olduğunu açıklayarak genel seferberlik ilan edildiğini” vurguladı.

Hamas füzelerle karşılık verdi

Kassam Tugayları’ndan yapılan açıklamada İsrail özel kuvvetlerinden bir grubun, Han Yunus’a bir arabayla sızdığını ve Şehit İsmail Ebu Şanab bölgesinden yaklaşık 3 km içeri ilerlediğini açıkladı. Örgüt Kassam komutanı Nureddin Bereke ve diğer elemanlarına yönelik suikasttan sonra çekilmeye başlarken Hamasla çatıştığını da belirtti. Bu arada Hamas’ın İsrail’e attığı füze, Demir Kubbe tarafından imha edildi.

Hamas füze atmadan önce İsrail Gazze sınırındaki vatandaşlarına evlerinden çıkmamaları ve sığınaklara yakın bulunmalarını istemişti. Füzenin atılmasından sonra bölgedeki bazı okullarda eğitimin askıya alındığı açıklandı.

Olayın hemen ardından İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman tüm güvenlik birimi üst düzey yetkilileriyle Tel Aviv’de bir araya geldi. Bu sırada Fransa da olan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da olayla ilgili bilgi aldı.

İsrail haber kaynaklarının belirttiğine göre Netanyahu bakanlarına açıklamama yapmaması emrini verdi ve Fransa’daki gezisini sonlandırarak hemen İsrail’e dönme kararı aldı.

Olayın gerçekleşmesinden kısa bir süre sonra İsrail bir askerinin kaçırıldığı haberlerini yalanladı.

Öte yandan Hamas, savaşçılarını öven bir bildiri yayınladı. Bildiride, direnişin verdiği karşılığın, örgütün meydanlarda her zaman hazır olduğunu ve Siyonist düşmana bedel ödettirdiğini gösteren cesur bir eylem olarak nitelendirildi.

Mevcut ateşkese darbe vuran İsrail operasyonu, muhtemel çatışmalara kapı aralayabilir.

Bu operasyon, Hamasla İsrail hükümeti arasındaki anlaşmaya karşı çıkan iç muhalefetin itirazlarından sonra geldi. Özellikle Katar dolarlarının Hamas komutanlarına verilmesinden sonra.

Muhalefet lideri Tzipi Livni, bunun “Hamas’a doğrudan destek olarak terör gücünü kuvvetlendirmeye teşvik” anlamına geldiğini söyledi.

İşçi Partisi lideri Avi Gabbay, bunu “yolsuz hükümet politikasıyla uyumlu bir adım” olarak nitelendirdi ve ekledi: “Parayı teslim etme zafiyeti, mafya metotlarını hatırlatıyor.”

Eski Savunma Bakanı Yardımcısı Amir Peretz, “Netanyahu hükümeti garip davranıyor. Barışa inanan Filistin Hükümeti Başkanını boykot ediyor, mallarına el koyuyor, egemenliğini engelliyor. Ama aynı zamanda İsrail’i yok etmek istediğini açıklayan Hamas’la anlaşma yapıp ona para veriyor. Şunu merak ediyorum: Nasıl da utanmıyorlar?”

Yahudi yerleşimcilerinden bir grup, iki gün önce Hamas ile yapılan anlaşmayı protesto ederek, Gazze’ye doğru gelen mal kamyonlarını engellemeye kalkıştı. Onlar bu bağışların Gazze savaşında yerleşimcilere düşmanlık olarak geri döneceğini düşünüyorlar.

Batı Şeria’da da çatışmalar yaşandı

Öte yandan Yaser Arafat’ın ölümünün yıldönümü nedeniyle yapılan gösterilerde Batı Şeria’da İsrail güçleri ile göstericiler arasında pek çok çatışma yaşandı. Halil, Beytullahim gibi şehirlerde ve kamplarda göstericiler ve öğrenciler İsrail askerlerinin ateşlerine karşılık taş atarak cevap verdiler. Tarık bin Ziyad ortaokulunda pek çok öğrenci, İsrail güçlerinin attığı göz yaşartıcı bombadan etkilendiler.

Ali İrfaiyye Okul Müdürü, öğrencilerin yüzme dersi aldıkları sırada atılan gaz ve ses bombalarından dolayı 10 öğrenci ve bir öğretmenin gazdan boğulma tehlikesi yaşadığını söyledi. Aynı şekilde kamplarda yaşayan ve Arafat’ın 14. Yılını anmak için sokağa çıkan gençlere de göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi atıldı.

Beytüllahim’de erken saatlerde patlak veren çatışmalardan dolayı okullar faaliyet gösteremedi.

Bu çatışmalar bir gün önce, iki haftadır hastanede olan 26 yaşındaki Muhammed İbrahim Şureytih’in ölüm haberinin gelmesinden sonra başladı. Şureytih, ayın 26’sında patlak veren bir çatışmada başından yaralanmıştı ve yoğun bakımda bulunuyordu. İbrahim evli ve iki kız çocuk babasıydı.