Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Gazze’de maaşların geciktirilmesi yaptırım endişesine neden oldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ramallah: Kifah Zebun

Filistin hükümetin Gazze Şeridi’ndeki maaşları geciktirmesi, bölgedeki memurlarda maaşlarının tamamen kesileceğine dair endişeye neden oldu. Filistin Devlet Başkanı, geçen ay Başbakan Rami Hamdallah’a düzenlenen suikast girişiminin ardından Hamas’a yaptırım uygulayacağını duyurmuştu.

Gazze’deki Filistin hükümeti görevlileri, geçen pazartesi Batı Şeria’daki görevlilerin maaşlarının tam olarak yatırılmasına rağmen kendi maaşlarının halen ödenmemiş olmasından şikayet etti. Gazze’deki bazı devlet memurları Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada dün akşam saatlerine kadar halen maaşlarını alamadıklarını belirtti. Bunun nedenini bilmediklerini ifade eden memurlar Maliye Bakanlığı’nın da maaşları hakkında herhangi bir açıklamada bulunmadığını kaydetti. Maliye Bakanlığı’ndan yapılan son açıklamada Gazze’deki emekli askerlere verilen maaşların kapsamlı tartışmaların ardından bankalara devredildiği bildirildi. Bu da diğer memurların daha fazla endişelenmesine yol açtı.

Gazze Şeridi’ndeki memurlar, Filistinli yetkililerin Abbas’ın maaşları kesebileceğine işarette bulunduktan sonra hükümet ve Hamas arasındaki siyasi anlaşmazlığın bedelini kendilerinin ödemesinden endişeli. Filistin Devlet Başkanı, geçen19 Mart’ta ‘ulusal projeyi’ koruma altına almak için Gazze Şeridi’ne yönelik mali ve yasal kararları yürürlüğe sokmayı düşündüğünü açıklamıştı. Ancak alınacak kararların içeriği hakkında herhangi bir açıklamada bulunmamıştı. Gazze halkının kararlarının nedenlerini anlayacağını umduğunu söylemekle yetinmiş, Gazze Şeridi’ni ‘isyancı bölge’ ilan etmişti.

Ancak, Kahire’nin, Gazze’nin Filistin Yönetimi’ne teslim edilmesinde Hamas’la anlaşmaya varması yönünde beklentilere Mısır tarafından uygulanan baskılar sonucunda engel olunmuştu.

Filistinli uzman kaynaklar Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Hükümet, Hamas’ın Gazze’deki tüm yetkilerini hükümete devretme talebini kabul edene dek Gazze Şeridi’ne kademeli olarak bazı adımlar atacak. Hükümet buna maaşları durdurmakla başladı. Ardından para havalesi yapılmasına engel olacak. Sonra da su ve elektrikle ilgili kararlar alacak. Bu yaptırımlar Gazze’nin isyancı bir bölge olarak ilan edilmesine kadar varacak. Diğer yandan ise Mısır, Hamas’la yaptığı görüşmelerin ardından bir yanıt bekliyor. Ancak yaygın kanaate göre Mısır’ın gerçekleştirdiği arabuluculuk çabaları başarısızlığa uğradığı takdirde hükümet binlerce çalışanı emekliye ayırmaya başlayacak.”

Hamas Gazze’deki memurların maaş ödemelerinin geciktirilmesi konusunda herhangi bir resmi açıklamada bulunmadı. Ancak otoriteye meydan okudu. Hamas’ın Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye, “Hiç kimse Gazze’yi dize getiremez” dedi. Hamas’ın silahları ve tünelleri teslim etmeyeceğini vurguladı. Haniye ayrıca güvenlik birimlerine katılmayacaklarını kaydetti.
Bu, Ramallah’ta Gazze Şeridi’nin hükümete teslim edilmesini reddetmenin gayrı resmi beyanı olarak yorumlandı.

Hareket Sözcüsü Abdullatif el-Kanun, Facebook hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Gazze’nin çökeceğini düşünenlere şunu söylememiz gerek: Dar boğaza sokmak yıkımı değil yalnızca patlamayı doğurur. Halk hareketi, kendinin efendisidir. İşgal güçleri ve halkımızı kuşatanlarla verecek cevaba gelecek günlerde yine halk karar verecektir.”

Filistin Yasma Konseyi Milletvekili Cemal el- Hudri, Gazze’deki memurların maaşlarına dokunmanın yasal olmadığını söyleyerek bu adımı reddetti. Hudri, “Çalışanları bağlı oldukları kesime veya oturdukları yere göre ayırmak tehlikelidir. Bu, sosyal dokuyu tehdit eden bir ayrımcılıktır” ifadelerini kullanarak tüm yetkilileri memurların maaşlarını herhangi bir kesinti olmaksızın mümkün olan en kısa zamanda ödemeye çağırdı.

Analistler, Abbas tarafından başlatılan baskının eninde sonunda bir takım sonuçlar doğuracağını belirtiyor. Ancak Gazze Şeridi’nin teslim edilmesinin bir zorunluluk olmadığını, başka seçeneklerin de bulunduğunu ifade ediyorlar. Siyasi analist Hussam ed- Decni, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Maaşların tamamen kesilmesinin ardından Gazze için seçenekler sessizlik, uyum sağlama, İsrail veya Hamas’ın yüzüne patlamadır. Bir sonraki aşamada üçüncü bir seçeneğe yönelik geliştirilmiş birimler ortaya çıkacak. Bu yeni birimlerin yaptırım döngüsüne dâhil edilmesi bekleniyor.”