Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Gazze’de patlama: 5 ölü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref Kudra, Gazze Şeridi’nin orta kesiminde meydana gelen patlamada 5 kişinin öldüğünü, 3 kişinin de yaralandığını belirtti. Kudra, olayda ölen ve yaralananların bölgedeki Deyr el-Belah kentinde yer alan Şuheda el-Aksa Hastanesi’ne nakledildiğini aktardı.

Bakanlık, patlamaya dair daha fazla ayrıntıya yer vermedi. Ancak görgü tanıkları, Deyr el-Belah ile Ez-Zevadiye arasında bir bölgede şiddetli bir patlamanın yaşandığını duyurdu.

Kaynaklar Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, patlamanın iç patlama olduğunu ve İsrail ile bir ilgisi olmadığını söyledi. Ulaşılan ilk bilgilere göre, ölen Filistinliler Hamas Hareketi’ne mensup.

Öte yandan İsrail ordusu da 5 Mayıs’ta sınırı seçtiklerini iddia ettiği en az 6 Filistinliye ateş açtı. Filistinlilerin yaralandığı belirtildi.

İsrail işgal ordusu, güçlerinin İsrail ve Gazze Şeridi sınırında güvenliği delmeye çalışan bir Filistinli gruba ateş açtığını duyurdu.

Filistin Sağlık Bakanlığı ise 6 kişinin yaralandığını açıkladı. Bu bağlamda Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref Kudra, konuyla ilgili yaptığı açıklamada aralarında iki çocuk ve 1 yardım personelinin de olduğunu 6 yaralının Gazze’nin merkezindeki Şuheda el-Aksa Hastanesi’ne nakledildiğini belirtti. Kudra, yardım personelinin İsrail kurşunuyla ayağından yaralandığını ve durumunun iyi olduğunu, ancak yaralılardan 1 tanesinin durumunun kritik olduğunu söyledi.

Aktarılan bilgilere göre İsrail güçleri, Ebu Safiyye bölgesinde göstericilere ateş açtı. Bu bağlamda bir askeri sözcü, güçlerin Filistinlileri takip ettiğini ve eylemcilerin Gazze Şeridi’nin güneyindeki bir güvenlik çiti yakınına molotof kokteyli yerleştirdiğini iddia etti.
Aynı şekilde İsrail ordusu tarafından yayınlanan bir bildiride, güvenlik çitini geçmeye çalışan Filistinlilere ateşle müdahale edildiği, Filistinlilerin Gazze Şeridi’ne geri çekildiği ifade edildi.

Öte yandan geçtiğimiz Cuma günü de bölgede İsrail güçleri ve Filistinliler arasında şiddetli çatışmalar patlak verirken, çatışmalar sırasında yüzlerce kişi yaralandı. Filistinliler, Toprak Günü’nün yıl dönümü dolayısıyla 30 Mart’tan buyana Büyük Dönüş Yürüyüşü kapsamında günlük olarak İsrail sınırında gösteri gerçekleştiriyor. Gösterilerin, Nekbe’nin yıl dönümünde daha da tırmanması bekleniyor.

İsrail, söz konusu gösterilerin başından bu yana iki gazeteci de dahil 45 Filistinliyi öldürdü. Filistin Sağlık Bakanlığı’na göre de Gazze Şeridi’nde yaklaşık 6 bin kişi mermi ve gaz bombasıyla yaralandı.

Bu bağlamda İsrailliler, Filistinlilerin gösteriler kapsamında yeni araçlar geliştirmesi konusunda da endişeli. Zira Filistinli göstericilerin, zaman zaman molotof kokteyli taşıyan uçurtmaları İsrail tarafına gönderdiği iddia edilmekte.