Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Gazze’deki elektrik kesintisi öğrencilerin hayatını cehenneme çeviriyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Gazzeli lise öğrencilerinden biri olan Tesnim Matir, altı saatten fazla süredir elektrik kesintisi yüzünden ders çalışamadığı için ertesi gün bitirme imtihanlarının ilki olan İslami Eğitim dersinin konularını tekrar edemedi. Filistin topraklarında sınavlar “performans sistemi” adı altında son sınıf öğrencileri için başladı.

Matir, elektrik kesintisinden dolayı dün sabah erken saatlerde babasının cep telefonunun feneriyle aynı gün sınavı yapılacak olan dersini tekrar etmek zorunda kaldı. Bu durum onun psikolojisini etkiledi.

Matir Gazze’de bu boğucu elektrik kesintisinden etkilenen tek kişi değil. Bu durum her sene özellikle son sınıf öğrencilerinin 20 gün süren sınavları için gerçekten zor günler geçirten bir kabusa dönüşüyor.

Elektrik kesintilerinin doğrudan öğrencilerin psikolojisini etkilediğini söyleyen Matir, “ders çalışmak ve konuları tekrar etmek için daima elektriğe ihtiyaç duyuyoruz.” Bu kesintiler bazen günde 16 saati aşabiliyor ve öğrenciler ders çalışmak için mum ya da başka bir aydınlatıcı kullanıyorlar.

Bazı yetkili mercilerin bu sorunu çözme girişimlerine rağmen yaşanan siyasi sorunlar nedeniyle 12 yılı aşkın zamandır elektrik kesintisi giderek daha da artıyor. Gazze- Batı Şeria arasındaki ihtilaflar ve İsrail ile güvenlik ve çeşitli konularda yaşanan sıkıntılar sorunu derinleştiriyor.

Gazze’de elektrik santrali, yakıt sorunu nedeniyle 4 aydır çalıştırılamıyor. Günde 8 saat arayla verilen elektrik için günlük 450 bin litreden fazla dizel yakıta ihtiyaç duyuluyor. O da sadece konutlar için.

Öte yandan başka bir öğrenci Sair Surur şunları söylüyor: “Birkaç haftadan beri ders çalışabilmek için evimizde elektriğin olmadığı saatlerde akrabalarımda ya da arkadaşlarımda elektrik olan mahallelere gitmeye başladım.” Surur bazen de karanlığın çökmesiyle birlikte ders çalışabilmek için kafeterya ya da alışveriş merkezleri gibi yerlere gittiğini ifade ediyor.

Surur kızgın bir ses tonuyla şunları söylüyor: “Bu durum bende sürekli bir psikolojik baskı oluşturuyor. Bu sorun öncelikli olarak siyasi. Ancak bunun bedelini vatandaşlar ödüyor ki bunların içinde yıllardır sıkıntı çeken son sınıf öğrencileri de var.

Gazze Elektrik Şirketi krizin çözümü için sihirli bir değnek olmadığını ve elindeki mevcut miktarı adaletli olarak dağıttıklarını söyledi. Santralin çalışmasının durmasından sonra mevcut elektriğin İsrail ve Mısır hatlarından sağlandığını ifade etti.

Gazze Milli Eğitim Bakanlığı, böyle hassas bir sınav döneminde gerçekleşen elektrik kesintisinin öğrenciler üzerindeki olumsuz etkileri konusunda uyarılarda bulundu. Bakanlık öğrencilerin ders çalışmak için alternatif ışık kaynaklarına yöneldikleri bunun da öğrencinin göz sağlığını bozduğu ve başarı seviyelerini etkilediğini söyledi.