Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Gazze’deki gösterilerde 1 Filistinli daha şehit oldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin’deki sağlık kaynaklar, İsrail güçlerinin iki hafta önce Gazze Şeridi’ndeki gösteriler sırasında ateş açması sonucu yaralanan bir Filistinlinin daha şehit olduğunu açıkladı.

Filistin haber ajansı WAFA, 14 Mayıs tarihinde ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e devredilmesine karşı düzenlenen protesto gösterilerine katıldığı esnasında İsrail’in açtığı ateş sonucu yaralanarak Gazze Şehri’nin batısındaki Şifa Hastanesi’nde yatırılan 30 yaşındaki Muhammed Naim Hamade’nin şehit olduğunu belirtti.

İsrail uçakları bomba yağdırdı

Öte yandan WAFA, İsrail savaş uçaklarının Gazze’nin kuzeybatısındaki Vaha bölgesinde bulunan üç noktayı hedef aldığını, saldırıda herhangi bir can kaybı ya da yaralanma olmadığı bilgisini de verdi.

Elektrik istasyonu yakınlarına 3 füze atıldı

Savaş uçaklarının ayrıca, şehrin kuzeybatısında bulunan El-Makusi kulelerinin yakınındaki bir noktayı iki füze ile hedef aldığı belirtilirken, Gazze Şeridi’ndeki tek elektrik istasyonunun yakınında bir bölgenin de üç füze ile vurulduğu kaydedildi.

Gece yarısı saldırdılar

İsrail savaş uçakları, dün gece geç saatlerde Gazze Şehri’nin güneydoğusundaki Zeytun mahallesini de iki füze ile hedef almış ve maddi hasara yol açmıştı.

Hamas’a ait 15 hedef vuruldu

İsrail ordusu son yaptığı açıklama ile Hamas’a ait 15 hedefin vurulduğunu kaydederek, vurulan yerler arasında mühimmat deposu ve silah atölyelerinin olduğu bilgisini verdi.

“Gazze’den atılan roketlere karşılık verdik”

İsrail ordusu ayrıca, planlanan saldırının bir gün önce Gazze’den fırlatılan roketlere karşılık vermek amacıyla gerçekleştirildiğini de ifade etti.

Bölgede gerilim tırmanıyor

Hamas ve İslami Cihad’ın İsrail’in güneyine havan topu ve füze fırlatmasıyla geçen hafta Salı günü Gazze Şeridi gerginliğe tanık olmuş, misilleme olarak İsrail’de Gazze’de Hamas ve İslami Cihad’a ait 35 hedefi vurduğunu duyurmuştu.