Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Gazze’deki suikast girişiminde şüpheli çok ancak suçlanan kimse yok | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Başbakanı Rami Hamdallah ve İstihbarat Başkanı Macid Ferec’e düzenlenen suikast girişiminde, doğrudan bir tarafı suçlamak mümkün değil. Çünkü Gazze son zamanlarda iç ve dış cemaat ve örgütlerin kol gezdiği bir yer haline geldi.

Filistin Cumhurbaşkanlığı, Fetih Hareketi ve Hamas suikast girişiminin aydınlatılması olayında tam sorumluluk üstlendiklerini duyurmalarına rağmen, olayın arkasında kimin olduğuna hakkındaki araştırmaları çokta önemsenmiyor.

Gözlemciler, eğer Hamas böyle bir süreci aydınlatmak isterse, onun kontrol ettiği bölge üzerindeki hareket potansiyeline kıyasla başarılı olacağına inanıyorlar. Çünkü Hamas’ın binlerce güvenlik gücünün yanında silahı bir kanadı olduğunu ve Gazze’deki ilk kuvvet olan bu silahlı kanadın rakipsiz ve olağanüstü potansiyele sahip olduğunu söylüyorlar.

Hamas olayın aydınlatılmasının sorumluluğunun başka bir tarafın yüklenmesini istedi. Hamas lideri İsmail Haniye, hareketin siyasi rekabet ve hükümlü eylemler arasında bir ayrım yaptığını söyledi. Haniye Hamdallah’ı Gazze’de bir misafir olarak tanımladı.

Olayda İsrail’i sorumlu tutmayı seçen Haniye, Gazze güvenliğinin failleri takip edeceğini söyledi.

Şayet Hamas saldırının arkasında değilse, bu senaryolar neler? Filistin sokaklarında bu olaydan kimin yararlandığı hakkında yoğun bir tartışma var.
Birçok kişi bu olayın arkasında İsrail’in ve ona çalışan ajanların olduğuna inanıyor. Amaç, dosyaları yeniden karıştırmak ve mutabakatı sabote etmek olabilir. Hiç kimse İsrail’i doğrudan suçlamadı ve İsrail yetkilileri de olayı takip etmedi. İsrail medyası, olayın Abbas sonrası dönemde ne olacağı konusunda, bir işaret olabileceğine odaklanmış durumda.

Bazı kişiler Hamas’ı küçük düşürmek için Gazze Şeridi’ndeki militan grupları suçluyor. Bazıları ise Abbas liderliğindeki hareketin muhalifleri olduklarına inanıyorlar. Belki bunun ile Abbas’a bir mesaj göndermek istiyorlar. Komplo teorisine inanan bazı kişiler ise, önceden hazırlanmış bir oyun olduğuna inanmayı tercih ediyorlar.

Ancak profesyonel ve dengeli yanıt, Filistin istihbaratının yöneticisi olan Macid Ferec’den geldi. Ferec, suikast hakkında herhangi birinin suçlanması için henüz çok erken olduğunu söyledi.

Hamas, operasyonun arkasında kimin olduğunu erken ortaya çıkarmaya çalışacak. İktidar ise Hamas’ı beklemeden olayı kendisi araştıracak. Belki de bölgesel devletler, suikastta kimlerin yer aldığımı ve kimin neden yaptığımı öğrenmek için bir araştırma başlatırlar.