Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Gazze’deki UNRWA çalışanlarından grev kararı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) tarafından bazı çalışanların işine son verilmesi sonucu ajansın Gazze’deki ofisleri önünde bugün geniş katılımlı bir grev yapıldığı belirtildi.

Filistin’deki Ulusal ve İslami Güçler, UNRWA’nın Acil Durum Programı’nda çalışan 113 kişinin işlerine son vermesini protesto etmek amacıyla Gazze Şeridi’nde faaliyette bulunan UNRWA ofislerinde bugün kapsamlı bir grev yapıldığını açıkladı.

Greve çok sayıda kişi katıldı

Yapılan protesto ve greve rağmen UNRWA, uluslararası maddi desteğin azalmasıyla birlikte Batı Şeria’daki 156 personelin daha iş akdini yenilemeyerek işten çıkarmaya hazırlanıyor. Gelişmelerin ardından Gazze’deki UNRWA genel merkezinde düzenlenen greve katılan çok sayıda kişi alınan kararın durdurulmasını istedi. Greve katılanlar arasında bir kişi kendisini yakmaya çalışırken bazıları da üzüntüden baygınlık geçirdi.

“1 milyon Filistinli için felaket“

UNRWA’daki Arap Görevliler Birliği üyesi Emir el-Mashal, 21 gün süreli iş uyuşmazlığının başlaması hakkında ajansa e-posta gönderdiklerini söyleyerek, cevap vermemeleri halinde Gazze Şeridi’nde gıda, eğitim ve sağlık yardımı alan 1 milyon Filistinli için bu durumun felaket olacağını belirtti.

UNRWA çalışmaları askıya alabilir

Bölgede faaliyet yürüten UNRWA, ofislerini resmi olarak kapatmazken, çalışanların işten çıkarılması kararlarına karşı protestoların devam etmesi halinde, Gazze’deki çalışmalarını askıya alabileceğini ima etti.