Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Gazze’den fırlatılan roketin verdiği zarar beklentilerin ötesinde | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Gazze-Ramallah/Şarku’l Avsat

İsrail’in Yisrael Hume gazetesi, ülkenin güneyde yaşanan son gerginlik sırasında Gazze’den atılan füzelerin İsrail’e doğrudan verdiği zararın beklentilerin ötesine geçtiğine işaret etti.

Haberde ev, araba ve tarla sahiplerinin yaptığı yüzlerce tazminat talebinin, hasarın büyüklüğünü yansıttığına dikkat çekildi. Tazminat miktarının on milyonlarca şekeli bulması bekleniyor.

Güneyde meydana gelen hasarın artmaya devam ettiğine dikkati çeken gazete, İsrail Mülkiyet Vergisi Kurumu’na bugüne kadar 317 konut ve daire, 81 araç ve 4 tarım arazisi olmak üzere toplam 406 tazminat talebinde bulunulduğunu kaydetti.

Hasar daha çok Aşkelon ve Sderot gibi Gazze Şeridi sınırına yakın kasabalarda görüldü. Gazete, Aşkelon’da roketlerin verdiği zararlardan ötürü 286 ev ve 36 araç olmak üzere toplam 312 tazminat başvurusunun yapıldığını aktardı. Sderot’ta ise 40 kişi yaralanırken, 19 ev ve 21 araç hasar gördü. Netivot Kasabası’nda 21 kişi yaralandı. Gazze’ye yakın diğer kasabalarda ise toplam 39 kişi yaralanırken 13 ev ve 18 araç hasar aldı.

Yisrael Hume gazetesi, İsrail Refah ve Sosyal Hizmetler Bakanı Haim Katz ve Ulusal Sigorta Genel Müdürü Meir Schweiling, Gazze yakınlarında oturanlara tazminat başvurularını 19 Kasıma ertelendiğini duyurduklarını bildirdi.

Bu olay Gazze’deki roket sayısı ve stokunun büyüklüğüne dair spekülasyonları beraberinde getirirken, Hamas’ın Gazze sorumlusu Yahya Sinvar, gelecekte olası bir saldırı yapılması halinde Tel Aviv’e kadar gidebilecek menzilde roketlerle karşılık vereceklerini söyledi. Konuya ilişkin ayrıntı vermeyen Sinvar, “Kassam Tugayları” Genel Komutanı Muhammed Dayf’ın Tel Aviv’i hedef alabilecek füzelerin sayısıyla ilgili olarak “bırakalım roket konuşsun” dediğini kaydetti.

Öte yandan, geçtiğimiz hafta İsrail’le Gazze arasında şiddetli çatışmaların yaşanmasının ardından ateşkes anlaşmasını sağlamlaştırmaya çalışan Mısırlı güvenlik heyeti, Gazze Şeridi’nde Hamas ve diğer gruplarla görüşmeleri tamamladı. Heyet daha sonra müzakerelerde bulunmak üzere Tel Aviv’e geçti.

Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan güvenilir kaynaklar, Mısır heyetinin İsrail ile Gazze arasında yapılan son ateşkes anlaşmasını sağlamlaştırmaya ve İsrail ile Filistinli gruplardan anlaşmayı bozmama sözü almaya çalıştığını belirttiler. Kaynaklar, Mısır İstihbaratının Filistin dosyasından sorumlu yetkilisi General Ahmed Abdulhalık başkanlığındaki heyetin insani yardım projelerinin başlatılması gibi askıya alınmış sorunları çözmek için bir fırsat verilmesi talebinde bulunduğunu belirttiler. Kaynaklar, Abdulhalık’ın öncelikle durumu istikrarlı hale getirilmesi, Gazze Şeridi’nde balıkçılık alanında ilerleme kaydedilmesi ve elektrik sorununun çözülmesinin ardından, ablukanın hafifletilmesi ve kaldırılmasıyla ilgili konulara geçilmesini söylediğini aktardılar.

Heyet, Gazze, Ramallah ve Tel Aviv arasındaki görüşmelere, Mısır’ın geçtiğimiz hafta iki gün süren karşılıklı yoğun roket atışlarının ardından Gazze’ye savaş açılmasını engellemeyi başarmasının ardından başladı.