Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Gazze’den uluslararası ilk deniz seferi başlatılıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail’in uyguladığı Gazze ablukasını kırmak amacıyla denizden sefer başlatılıyor.

Filistin Yüksek Ulusal Komitesi, ‘kuşatmanın kırılması ve Gazze’ye denizden yol açılması’ amacıyla düzenlenen seferin, yarın başlatılacağını belirtti.

Gazze limanından başlatılacak sefer, buradan dünyaya açılan ilk deniz yolculuğu olacak.

Deniz seferi hamlesi, İsrail ordusu’nun Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentinde İslami Cihad Hareketi’ne bağlı gözlem noktasındaki 3 Filistinlinin, topçu mermileriyle ateş edilerek öldürmesinin ardından geldi.

Gazze Şeridi’nde Filistin Sağlık Bakanlığı, kontrol noktasında bir İsrail tankının öldürdüğü üç kurbanın ismini açıklamıştı. Bu isimler ise şöyle; Nesim el-Umur (25), Abdulhalim en-Nâka (28), Hüseyin el-Umur (24). Üçü de, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus’ta yaşıyordu.

İslami Cihad’ın askeri kanadı ‘Kudüs Tugayları’, kurbanların kendilerine mensup olduklarını ve halkın kanını acımasızca döken İsrail’in yeni denklemini değiştirerek yanıt vermeyi hedeflediklerini bildirdi.

İsrail Ordu Sözcüsü, tank bombalanmasının, güvenlik çiti yakınlarına bir patlayıcı aygıtın dikilmesine tepki olarak yapıldığını söyledi. Sözcü, patlayıcı aygıtın, kuvvetlerinin kontrolü altında etkisiz hale getirildiğini belirtti.

Diğer yandan, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, hükümetinin Gazze Şeridi’nden İsrail’i cephe alan hiçbir saldırıya izin vermeyeceğini söyledi. Netanyahu, güvenlik güçlerinin, sınırın ve vatandaşların güvenliğini sağlamak için gece gündüz çalıştığını da sözlerine ekledi.

Kasım: İsrail, Filistin halkına karşı yine suç işliyor

Hamas Hareketi Sözcüsü Hazım Kasım ise, işgalciler tarafından tekrarlanan bombalamayı, ‘çıkılan yoldan geri döndürme konusunda başarısız bir girişim’ olarak nitelendirerek, olayın ‘Filistin halkına karşı işlenen bir başka İsrail suçu’ olduğunu söyledi.

Bu bağlamda, Yüksek Ulusal Komite, ‘dönüş yolu ve kuşatmanın kırılması’ için Salı günü Gazze limanında uluslararası ilk deniz yolculuğunu başlatıyor. Bu tarih, İsrail’in Gazze Şeridi sahilinde Türk Mavi Marmara gemisine saldırmasının yıl dönümü ile aynı zamana denk geliyor.

İsrail, Gazze limanında bir ay içinde gerçekleştirdiği 2 baskın ile Akdeniz sahilleri aracılığıyla tüm dünyaya açılmaya hazır olan 4 tekneyi bombalamıştı.

Deniz yolculuğunun korunması için tüm gerekli mercilere çağrıda bulunan Komite Üyesi Salah Abdul Ati ise Gazze limanında gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bu yolculuk, insanların seyahat etmesine olanak sağlayan, tüm insan hakları standartlarının bir uygulamasıdır” şeklinde konuştu.

Kuşatma altındaki Gazze’ye denizden yol açılması amacıyla düzenlenen yolculuğa hastalar, öğrenciler ve mezunların da katılacağını belirten Komite Üyesi, tüm dünyaya “Kuşatmayı kaldırmanın zamanı geldi!” mesajının verileceğini kaydetti.

Ati: Gazze halkı adeta hapishanede yaşıyor

Gazze halkının, elektriğin, ilaçların, ekonominin ve mezunların istihdam olanaklarının olmadığı kolektif bir hapishanede yaşadığına dikkat çeken Salah Abdul Ati, sözlerinin devamında ise şöyle dedi: “Gazze Şeridi’nin kuşatılması ve kapatılması, uluslararası hukuk kurallarının açık bir ihlalidir ve insanlığa karşı işlenen bir suçtur. 12 yıldır dayatılan kuşatma, Gazze’deki hayatı felç etti; vatandaşların ilaç, su ve hizmete ihtiyaçları var”

Gazze Şeridi’nden kuşatmanın kaldırılması ve Gazze’ye karşı eylemlerin durdurulması için uluslararası topluma ve uzlaşı hükümetine çağrıda bulunan Komite Üyesi, komitenin ayrıca ‘ulusal hedeflerine ulaşmak için çıktığı yolda faaliyetlerine devam ettiğini’ de sözlerine ekledi.

Lieberman: Gazze’den İsrail’e sızıntılar engellenecek

İsrail Savunma Bakanlığı, Gazze Şeridi ile deniz arasında bir bariyer inşa edeceğini duyurmuştu. Komite Üyesi Salah Abdul Ati’nin açıklamaları ise bu duyurunun üzerine geldi. İsrail Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Bariyerin dünyada bir eşi daha yok. Hamas teröristlerinin deniz yoluyla İsrail kıyılarına ve topraklarına sızmasını önlemeyi amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı. Savunma Bakanı Avigdor Lieberman ise yaptığı açıklamada “Bu bariyer, Gazze’den İsrail’e deniz yoluyla gerçekleşecek sızıntıları engelleyecektir. Ayrıca Hamas’a karşı atılmış önemli stratejik bir adımdır” şeklinde konuştu.