Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Gazzeli ailelerin tarif edilemez acısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Gazze’deki hastaneler, dün acı dolu sahnelerin yaşandığı zor bir günü ardında bıraktı.

Yakınları, Gazze-İsrail sınırındada, İsrail askerleri tarafından öldürülen veya yaralanan akrabalarını hastanelerde aradı.

Gazzeli el-Amudi ailesi, dün bu korkunç olayı yaşayan ailelerden biriydi. İsrail ordusu tarafından oğullarından birinin Gazze sınırında düzenlenen protesto gösterileri sırasında şehit edildiği, diğerinin ise ağır yaralandığı haberini aldılar. Öfke ve acı içerisindeki aile bir oğullarının cenazesini hastane morgundan teslim alırken, diğer oğulları hayati tehlikesi bulunan ağır bir ameliyat geçiriyordu. Ailenin yakınlarından biri, “Bu durum kelimelerle tarif edilemez. Çok büyük bir acı” ifadelerini kullandı.

El-Amudi ailesi ile aynı kaderi paylaşan çok sayıda aile vardı. Durumları bir birlerinden çok da farklı değildi. Bir evlatları veya yakınlarını kaybetmenin şoku içersinde cenazeleri defnetmeyi bekliyorlardı.

Gazzeli genç İbrahim el-Mısri’nin annesi, büyük oğlunu İsrail’in hava saldırılarında kaybetmesinden birkaç yıl sonra dün benzer bir acı daha yaşadı. İbrahim’in annesi, bir yandan gözyaşları dökerken diğer yandan oğlu ile vedalaşmak üzere hastaneye gidiyordu. Oğlunun cansız bedenine sarılan anne, “Neden beni bırakıp gittin? Rabbim seni razı olduğu kullarından eylesin. Beni neden terk ettin?” diye oğluna seslendi.

Bu esnada, Gazze’nin dört bir yanında yaşayan aileler, Gazze’deki farklı hastanelere giderek şehit edilen ya da yaralanan çocuklarını arıyorlardı.

İsrailli keskin nişancıların kullandığı patlayıcı mermiler ile şehit edilmiş veya ciddi şekilde yaralanarak bir uzvunu kaybetmiş evlatlarını gören annelerin gözyaşlarına boğulduğu tarifi imkansız sahnelere şahit olundu.

Gazze’deki el-Aksa Şehitleri Hastanesi’nde ise Gazze Şeridi’nin iç kesimlerinde bulunan Bureij mülteci kampında yaşayan aile, bilinci kapalı halde olan oğulları Ahmed Şahin’in kendine gelmesini beklerken, Ahmed’in kardeşi Muhammed, İsrailli keskin nişancılar tarafından ağır yaralanmış ve doktorlar sol ayağını kesmek zorunda kalmışlardı.

Genç Ahmed kendine geldikten sonra kardeşiyle birlikte başına gelenleri Şarku’l Avsat’a anlattı. Kardeşi Muhammed ile kaldıkları mülteci kampı yakınlarında barışçıl gösterilere katıldıklarını belirten Ahmed, “İsrailli işgal güçleri üzerimize ‘rastgele’ ateş açtı. Açılan ateş sonucu bazı gençler yaralandı. Kendimi yere attığımda kardeşimin yaralandığını gördüm. Daha sonra hastanede kendime geldim ve doktorların kardeşimin ayağını kesmek zorunda kaldıklarını öğrendim” dedi.


İsrail işgal güçlerinin barış yanlısı göstericilerin üzerine ayrım gözetmeden ateş açtıklarını söyleyen Ahmed, İsrail keskin nişancıların göstericilerin genellikle, üst kısımlarına ve bacaklarındaki hassas alanlara nişan aldığını vurguladı. Ahmed Şahin, 53 yaşındaki annesinin de oğulları hastaneye yatırılmadan önce gösterilerde yer aldığını söyledi.

Gazze’nin doğu sınırındaki eş-Şucaiyye Mahallesi sakinlerinden bir genç olan İbrahim el-Kafidi, gösterilere katıldığı sırada ayağından yaralandı. Yaralandığı esnada güvenlik çitinden 300 metre uzakta olduğunun altını çizen İbrahim, İsrailli keskin nişancıların açtığı ateş sonucu kendisiyle birlikte 5 gencin daha yaralandığını belirtti. İsrailli keskin nişancıların ‘kasıtlı olarak ölümcül yaralanmalara sebep olmak amacıyla’ nişan aldığına dikkat çeken İbrahim, İsrail işgal güçlerinin yanıcı bombalar ve gaz bombalarını atmak için küçük uçaklar kullandığına ve böylece göstericilerin yanmasına neden olduklarına işaret etti.

Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan genç adam, yaralanma derecesinin hafif ile orta arasında değerlendirilmesi sebebiyle kaldırıldığı Şifa Hastanesi tarafından yaralandıktan sadece iki saat sonra evine gönderildiğini söyledi. İbrahim bunun sebebinin çok sayıda yaralı olmasına karşın hastanenin yeterli ilaç ve donanıma sahip olmaması ve personel sıkıntısı çekmesinden kaynaklandığını dile getirdi.

Öte yandan Filistin Sağlık Bakanlığı, Gazze Şeridi’ndeki sağlık merkezlerinde çok sayıda yaralının olması sebebiyle ilaç temin edebilmek ve tıbbi müdahalelerde bulunabilmek için acil bir çağrı başlattı.
Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Uluslararası İşbirliği Genel Müdürü Eşref Ebu Mahadi, ‘İsrail saldırılarının durdurulması’ için uluslararası topluma çağrıda bulundu. İsrail işgal güçlerinin ‘Büyük Geri Dönüş Yürüyüşleri’ne katılan Filistinlilere karşı aşırı güç kullandığına dikkat çeken Mahadi, silahsız sivillerin yüzde 50’sinin gerçek mermilerle yaralandığını ve sınırda konuşlandırılan keskin nişancılar tarafından sivillerin doğrudan hedef alındığını kaydetti.

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın yanı sıra aralarında Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Kızılhaç’ın da bulunduğu uluslararası örgütler, Gazze’deki acil servisler ve ameliyathanelerdeki yetersiz malzeme ve teçhizat konusunda uyardılar. Durumun ciddiyetine ve sağlık personelinin yaralılara müdahalede karşılaştıkları zorluklara dikkat çektiler.