Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Gazze’nin 7 geçiş kapısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin hükümeti, Gazze Şeridi’ndeki geçişlerin tamamını kontrol etmek istiyor. Bu nedenle, Filistin Hudut ve Geçitler Heyeti Müdürü Nazmi Muhenna’yı geçişlerin kontrolünü teslim alması için bölgeye gönderdi.

Filistin’den yapılan açıklamada geçişlerin, Filistin Hükümeti’nin Gazze’deki otoritesi için kilit başlık olduğunu duyuruldu. 10 yıldan uzun süredir Hamas’ın kontrolünde geçiş noktalarının, güvenlik sorunlarını çözme konusunda hayati öneme sahip olduğu kaydedildi.

İsrail, Mısırlılar tarafından kontrol edilen Refah Sınır Kapısı ve Gazze Şeridi’nde Hamas tarafından kontrol edilen geçişin haricinde bütün geçişleri kontrol ediyor.

Refah Sınır Kapısı

Mısır-Filistin sınırında, güney kesimde yer alan kapı Hamas tarafından kontrol ediliyor. Açılması konusunda Mısır ile koordineli olarak çalışılıyor.

Gazze ile Mısır arasındaki tek geçit olan bu kapı, devir işlemlerinin ardından Filistin ve Mısır yetkililerinin kontrolü altında olacak.

Geçiş, Hamas’ın Gazze Şeridi’ni devralmasından önce sık sık kapatılıyordu. Ancak, 15 Haziran 2007’de Hamas’ın kontrolüne geçmesinin ardından yalnızca özel durumlarda ve sınırlı olarak kapatıldı.

Sınır kapısı, 2001 yılı sonunda, Filistinlilerin kullanmasına izin verilen tek havaalanı olan Yaser Arafat Uluslararası Havaalanı’nın İsrail tarafından yıkılmasından sonra tamamen faaliyete geçmişti.

Ancak İsrail, 2005 yılındaki İsrail, Filistin Otoritesi, ABD, Mısır Hükümeti ve Avrupa Birliği ile ilgili uluslararası bir anlaşma olan geçiş anlaşmasına kadar, farklı argümanlar altında buradan geçişi aralıklarla engelledi.

15 Aralık 2006’da Hamas lideri İsmail Haniye’ye geçiş sırasında suikast girişiminde bulunuldu.

Son yapılan uzlaşı görüşmelerinde Mısır ve Filistin Hükümeti, Cumhurbaşkanlığı muhafızlarının Gazze ve Mısır arasındaki Refah sınırının kontrolünü devralmasını şart koştu. Hamas, bunu kabul etti.

Beyt Hanun (Erez) Sınır Kapısı

Gazze Şeridi’nin kuzeyinde bulunuyor ve İsrail tarafından kontrol ediliyor.

İsrail ve Gazze arasındaki kapı halkın İsrail’e veya Batı Şeria’ya ulaşmalarını sağlayan tek geçit olarak biliniyor.

İsrail, Hamas’ın Gazze’de kontrolü ele geçirmesinden bu yana geçidi tamamen kapattı.

İsrail irtibat bürosu ile koordinasyonun sağlanması ve gerekli izinlerin alınmasının ardından, yalnızca yabancı kurum çalışanları, bazı önemli kişiler, tüccarlar ve bazı hastaların geçmesine izin verildi.

Gazeteciler ve diğer görevliler de dahil olmak üzere yolcular, kapsamlı bir güvenlik denetimine tabi tutulduktan sonra geçiş için yaklaşık bir kilometre yürümek zorunda kalıyor.

Karni Sınır Kapısı

Gazze’nin doğusunda bulunan ve en önemli geçiş noktalarından biri olan Karni Sınır Kapısı, İsrail’in kontrolü altında bulunuyor.

Gazze Şeridi ve İsrail arasında ticari malların geçiş yaptığı kapı sıkı bir denetime tabi tutuluyor.

Hamas’ın kontrolü ele geçirmesinden bu yana kapıdan yapılan ihracat tamamen sona erdi. Sınırlı miktarda ithalat yapılabiliyor.

Sofa Sınır Kapısı (El-Avce)

Refah’ın doğusunda bulunan sınır kapısı, İsrail tarafından kontrol ediliyor. Sadece ithalat ve özellikle inşaat malzemeleri için sınırlı geçiş izni veriliyor.

Fakat, İsrail tarafından her zaman kapalı tutuluyor.

Şucaiyye Sınır Kapısı

Gazze’nin doğusunda, Şucaiyye mahallesinde bulunan sınır kapısı İsrail tarafından kontrol ediliyor.

Ağırlıklı olarak yakıt nakliyesi için kullanılıyor

Kerem Şalom Sınır Kapısı

Refah’da, Mısır-Filistin-İsrail sınırında yer alıyor.

Gazze Şeridi ile İsrail arasındaki kapı yalnızca ticaret amaçlı kullanılıyor. Kerem Şalom, Refah geçişine alternatif olarak birçok kez kullanıldı.

Kissufim Sınır Kapısı

Han Yunus ve Deir el-Balah’ın doğusunda yer alan sınır kapısı, İsrail askerlernin geçişi için kullanılıyor.

İsrail, saldırı amacıyla Gazze Şeridi’ne girmeye karar verdiğinde tank ve askeri malzemeler buradan geçiş yapıyor.