Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Gazze’ye 2014’ten bu yana en büyük İsrail saldırısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail ile Filistinli gruplar arasında ateşkes İsrail’in saldırısı sebebiyle yara aldı. 2014 yazında 51 gün süren çatışmalardan sonra iki uzun gün karşılıklı bombardıman ardından yeni bir savaş patlak verdi. İsrail, Gazze’de Filistinli örgütlerin askeri mevzilerini hedef alan bir dizi şiddetli bombardıman başlatınca Filistinli gruplar Gazze çevresindeki İsrail yerleşimcilerine füze saldırıları düzenleyerek cevap verdi. Mısır’ın ateşkesi kurtarmak için araya girmesine rağmen karşılıklı bombardıman dün şafaktan beri gün boyunca devam etti.

Filistinli kaynakların bildirdiğine göre Mısır, Gazze’deki gerilimi durdurmak için güçlü bir müdahalede bulundu ve bombalamaların başlamasından saatler sonra BM elçisi Nikolay Mladenov’un da devreye girmesiyle büyük ölçüde başarılı oldu.

Kaynaklara göre, başlangıçta her iki tarafın da reddetmesine rağmen Mısır, İsrail ve Filistinli örgütlerin karşılıklı bombardımanlarını durdurmayı başardı. İsrail, Filistinli örgütler füze fırlatmaya devam ettikleri müddetçe operasyonlarını genişleteceğini söylerken, örgütler ise her bombalamaya füzeyle karşılık vereceklerini belirtiyorlardı. Ateşkes akşam saatlerine kadar yapılamadı. Müzakerelerin niteliğine aşina olan kaynaklara göre Mısır, daha önce devreye girdiği anlaşmaların ya onları ittifaka ya da tarafları çatışmaya götürecek şekilde sallantıda olduğunu bildiğinden harekete geçmekte gecikmedi.

Gazze ve çevresinde güvenlik gece yarısından sonra kötüleşti. İsrail Cuma günü güvenlik şeridine atılan el bombasıyla bir subayının yaralanmasının ardından Filistinli örgütlerin mevzilerini bombaladı. Cuma günü İsrail iki Filistinli’yi şehit etti ve 200 kişinin yaralanmasına neden oldu.

Mart ayında başlayan “Geri Dönüş Yürüyüş”lerinden bu yana İsrail 139 Filistinliyi şehit etti. İsrail başlangıçta Hamas’ın hücum tünellerine ve aralarında Hamas’ın askeri kampının olduğu bazı askeri mevzilere saldırdı. Bu mevzilerde yangına sebep olan balonlar hazırlanıyordu. İsrail’in bu saldırısına hemen karşılık veren Filistinli örgütler İsrail’deki yerleşim yerlerini ve yakın beldeleri hedef aldılar.

Bu durum Cumartesi gün boyunca bu şekilde devam etti. Ancak İsrail hedef aldığı bölgeleri genişletince Filistinli örgütler de füze atışlarının sayısını arttırdılar.

İsrail’in saldırıyı genişletme tehditlerinden az sonra İsrail Ordusu Sözcüsü General Ronen Manelis, Gazze Şeridi sakinlerine “terörist unsurların ve örgütlerin olduğu bilinen herhangi bir bina veya altyapıdan ve terör örgütlerinin faaliyet gösterdiği her bölgeden tamamen uzak durmalarını” istedi. İsrail ardından sivil bölgelere saldırdı.

Manelis, baskınların Gazze’de Beyti Lahya’daki Kassam Tugayları’nı hedef aldığını, bunların eğitim kamplarının, silah depolarının ve silah üretim tesislerinin bombalandığını ve bunların bir kısmının Hamas deniz kuvvetlerine ait olduğunu söyledi.
Manelis yaptığı açıklamada, saldırıların Hamas’ın Cuma eylemlerinde yanıcı uçurtmalar ve güneydeki İsrail yerleşim yerlerine ateş açması gibi terör eylemlerine karşılık olduğunu iddia etti.

Manelis bu saldırıların İsrail’in operasyonel ve istihbari yeteneğine işaret ettiğini, ordunun çeşitli terör senaryolarına hazır olarak vatandaşlarını koruyabileceğini gösterdiğini ifade etti.

Bu saldırılarda en az 6 Filistinli can verirken İsrail tarafında herhangi bir can kaybı yaşanmadı.

Hamas ve diğer örgütler, İsrail yerleşimci bölgelerine yaklaşık 70 roket ve havan topu attı. Bölgeyi çevreleyen pek çok kasaba ve köyde siren sesleri duyuldu ve bölge sakinlerine barınaklara yakın yerlerde kalmaları talimatı verildi.

HAMAS: İşgalcilere izin vermeyeceğiz

Bu saldırılar 2014 savaşından beri yaşanan en geniş çaplı gerilim sayılıyor. Hamas, işgal güçlerine Filistin halkının bombalanmasına izin vermeyeceğini açıkladı. Hamas sözcüsü Abdulllatif el-Kanu yaptığı açıklamada Siyonist işgal rejiminin Gazze’ye yönelik saldırılarını artırmasının ve gerginliği tırmandırmasının var olan dengeleri değiştiremeyeceğini, yeni bir emrivaki dayatamayacağını ve Dönüş Yürüyüşü gösterilerini ve direnişi durduramayacağını söyledi.

İsrail: Teröre karşı harekete geçtik

Cumartesi günü İsrail Genel Kurmay Başkanı Gadi Eizenkot bölge komutanlarıyla bir durum değerlendirmesi yaptı. Komutan şunları söyledi: Ordu, Hamas’ın Cuma eylemlerinde güvenlik şeridinde yaptığı terör eylemlerine karşı harekete geçtiğini ifade ederek, güvenlik durumunu iyileştirmek için gerekirse saldırıları arttıracağını vurguladı.

Gün sonunda ise taraflar karşılıklı bombardımanlarını durdurdular.