Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Geçtiğimiz yıl Belçika’da 800’den fazla terör dosyası açıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Federal Soruşturma Büros (FBI), Brüksel’de son bir yılda 800’den fazla terörle ilgili dosya açıldığını açıkladı. FBI Sözcüsü Denise Guaman, “Ocak 2015’te Fransız dergisi Charlie Hebdo’ya yapılan saldırıdan sonra birçok ihbar aldık. İhbarlar, genellikle bir komşusunun ya da tanıdığının aşırılık belirtileri göstermeye başlamasından kuşku duyan kişiler tarafından geliyor. Ayrıca birilerinin davranışlarından şüphelenen ya da terör saldırısı gerçekleştirmesinden korkanlardan da şikayetler geliyor” açıklamasında bulundu.

Guaman, çok sayıda dosyanın tamamlanmadığını, kanunların ihlal edildiğine dair herhangi bir kanıt bulunmadığından yargı denetimi yapılmaksızın dosyaların kapatıldığını söyledi. Guaman, “Aksine tüm bu dosyaları ciddiye almak zorundayız. Bir dosya açıp soruşturuyoruz ve bu, adli soruşturma görevlileri ve müfettişleri tarafından büyük bir çalışma yapıldığı anlamına geliyor” dedi.

Belçika Adalet Bakanı Koen Geens, hapishanelerde radikalizm ve terörle ilgisi bulunan suçluların kötü muamele gördüğüne dair bir gazete raporuna yanıt olarak, Belçika cezaevlerinin aşırılık yanlısı kesiminde herhangi bir ihlal bulunmadığını söyledi. Geens, radikal tutukluların Suriye ya da Irak’taki DEAŞ saflarında bulunan arkadaşları ile telefon görüşmesi yapabildiğini söyledi.

Öte yandan geçtiğimiz Eylül ayında Adalet Bakanı, Brüksel’deki mahkumlardan birine çatışma bölgelerindeki DEAŞ saflarına katılmaya çağıran bir mektup ulaşması üzerine araştırma başlatıldığını, yapılan araştırmalar sonucu bunun ‘saçma bir şaka’ olduğu anlaşıldığını bildirdi.