Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Geleceğin Yatırım Girişimi Forumu’nda, ‘Devlet Sermayesi Dönemi’ne değinildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Riyad’daki ‘Geleceğin Yatırım Girişimi Forumu’nun ikinci gününde, ekonomistler ve yetkililer, özellikle dünya ekonomisinin yeni bir döneme girmesiyle birlikte, sermaye yatırımlarının geleceğini tartıştı.

Suudi Arabistan’ın hayalleri gerçeğe dönüştürme özelliği olduğunu söyleyen yetkililer, devlet sermayesinin, Suudi Arabistan ile çalışan ortaklar ve şirketler arasında varlık yönetimindeki etkinliği artırmada büyük bir rolü olduğuna dikkat çektiler.

Suudi Kamu Yatırım Fonu CEO’su Yaser el-Rumayyan, “Fiili olarak, dünya ekonomisi, yeni bir döneme girdi. Artık, geniş yatırım fırsatları ile stratejisini güçlendirmek için çalışan Suudi Kamu Yatırım Fonu hakkında konuşabiliriz” ifadelerini kullandı.

Kamu Yatırım Fonu’nun sadece geleneksel yatırımlar değil, geleceği kalkındırma yatırımlarını da içeren bir değişimin parçası olduğunu dile getiren el-Rumayyan, Yatırım Fonu’nun, şu anda tamamlanan ortaklıklar yoluyla yatırım kalesi sayıldığına vurgu yaptı.

Bahreyn Ekonomik Gelişme Kurulu CEO’su Halid Al Rumaihi, “Sadece piyasanın dışına değil, piyasanın kendisine bakın. Örneğin, Suudi Kamu Yatırım Fonu, ana şehirlere ve ulusal ekonominin gelişimine bakıyor. Ticari kurallar doğrultusunda bunu yapabilir. Bunun tüm dünyada gerçekleştiğine inanıyorum” açıklamasında bulundu.

BAE Mubadala Investment Company CEO’su Haldun el-Mubarek ise, “Devlet sermayesi kulübü içinde güven var. Çünkü, yirmi hatta kırk yıla uzanan ilişkilerimiz var. Avrupa, Kuzey Amerika ve başka yerlerde de devlet sermayesi fonlarımız var” dedi.

Rus Yatırım Fonu Başkanı Kirill Dmitriev, tüm dünyadaki yatırımcıların yanısıra, Rus şirketlerinin de Suudi Arabistan’da yeni yatırımlar yapmayı istediğini söyledi.