Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Genel grev Nikaragua’da hayatı felç etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Nikaragua’da muhalef tarafından yapılan 24 saatlik genel grev çağrısı hayatı felç etti. Grev çağrısının ardından dükkanlar kapatılırken ülke yaşananlardan olumsuz etkilendi. Greve katılan bir vatandaş Alman Haber Ajansına yaptığı açıklamada, bazı kişilerin direnişe destek olmak için tencere ve düdük gibi şeyler çaldığını aktardı. Perşembe günü yapılan genel grevde birçok şehirde protestolar patlak verirken, öğrencilerin gösterilere katılması ve üniversiteleri ele geçirmesiyle eğitim askıya alındı. Hükümet, vatandaşları işlerine gitmeye çağırırken eylemi düzenleyenler ise kamu çalışanlarını da eyleme destek vermeye çağırdı.

Gece yarısından bu yana 6 kişi öldürüldü

Nikaragua insan hakları örgütü yöneticilerinden biri Kanal 15’e yaptığı açıklamada, hükümet yanlısı güçlerin göstericilere saldırı düzenlediği ve gece yarısından bu yana en az altı kişinin öldürüldüğünü açıkladı.

Ölü sayısı her geçen gün artıyor

18 Nisan’da düzenlenen maaş reformuna karşı düzenlenen protestolarda 168 kişinin öldüğü tahmin edilirken hükümet ise ölenlerin sayısını 46 olarak açıkladı.

BM’den Nikaragua’ya çağrı

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, “Nikaragua’da şiddet ve baskıya” son verilmesi çağrısında bulundu. BMMYK, “çevik kuvvet polisi ve hükümet yanlısı silahlı gruplar da dahil olmak üzere devlet güvenlik güçlerinin aşırı ve ayrım gözetmeyen güç kullanımı konusunda derin endişelerini dile getirdi.

Ortega müzakerelere devam kararı aldı

Öğrenciler, sivil toplum, özel sektör ve köylü temsilcilerinden oluşan “Adalet ve Demokrasi İçin Nikaragua Sivil Koalisyonu”, göstericilere karşı hükümet baskısını protesto etmek için bir grev çağrısı yaparken Başkan Daniel Ortega’nın Katolik Kilisesi’nin arabuluculuğuyla görüşmelere yeniden başlaması için baskıda bulundu. Çarşamba günü yapılan açıklamada, Ortega’nın Cuma günü müzakerelere devam etme kararı aldığını söyledi. Sivil Koalisyon, toplantıyı “çok önemli bir karar” olarak nitelendirdi.

“O artık iktidarı bırakmalı”

Alman Haber Ajansına demeç veren Koalisyon temsilcisi Azahalia Solis, muhaliflerin Ortega’nın istifa etmesi konusunda ısrarlı olduğunu vurgulayarak “ Ortega’nın zamanı geçti, bizim tutumuzda bir farklılık yok. O artık iktidarı bırakmalı.” 2007’de, 17 yıl aradan sonra iktidara gelen Ortega, 1985-1990 yılları arasında görevini sürdürmüş ve 1979-1985 yılları arasında Yeniden Yapılanma Ulusal Askeri Konseyi’nin çalışmalarını koordine etmişti.

Kimyasal madde kullanıldı iddiası

Gösterilerle ilgili olarak, İnsan Hakları Grubu (NHB) Perşembe günü yaptığı açıklamada, uçakların hükümet karşıtı göstericilere ateş açtığı yönündeki raporları araştırdığını söyledi. Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Direktörü Alvaro Leiva’ya göre, Çarşamba günü başkentin güneyindeki Deriampa ve Ghenotip’teki göstericilere karşı şüpheli bir antimikrobiyal ajanın kullanıldığına dair raporlar aldığını söyledi. Leviva, güçlü kokulu maddeyi soluyanların baş dönmesini ve mide bulantısı çektiklerini aktardı. Organizasyonun, bu ayın başlarında başkent yakınlarındaki Masaya kentinden benzer bir rapor aldığını da sözlerine ekleyen Alvaro Leiva’ya örgütün, maddenin “zehirli ve sağlık açısından çok tehlikeli” olan Cybermetrina adlı bir madde olup olmadığını araştırdığını açıkladı.