Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Genel Halk Kongresi Partisi’nin Husi ikilemi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’in başkenti Sana’daki Genel Halk Kongresi Partisi’nden üst düzey yetkililer, partinin liderleri arasında “genel kurul” toplantısı düzenlemek için yoğun istişarelerin sürdüğünü ve toplantının, Şeyh Sadık Emin Ebu Ras başkanlığında en kısa zamanda yapılması bekleniyor.

Toplantının amacı, eski cumhurbaşkanının öldürülmesiyle ilgili resmi tutumu ve partinin geleceğini belirlemek aynı zamanda militanlarla ortaklık yapma ya da koalisyonu bozma kararı almak.

Husilerin zulmünden korkuyor

Güvenlik nedeniyle kimliklerini gizleyen kaynaklar, Sana’daki parti liderlerinden bir grubun “genel kurul toplantısını” yapmak için acele etmemeyi tercih ettiklerini bunun sebebinin de Husilerin baskısı altında partinin, reel tutumlar alamamasından duydukları korku olduğunu söyledi. Parti içerisine Abdurabbu Mansur Hadi’nin meşru hükümetine daha yakın liderleri olan bu grup, Husilerin zulmünden korktukları için bunu açıklayamıyorlar.

Başka bir grubun üyeleri de, düzinelerce parti liderini öldüren, yüzlerce insanı hapishanelere atan ve işkence ve yağmalama eylemlerini sürdürün bu kanlı örgütle ittifakı sürdürmenin kabul edilemez olduğuna inanıyorlar ve bu nedenle güçlü bir ortak tutum alınamayacağından dolayı genel kurul toplantısının ertelenmesi önerisini destekliyorlar.

Bir diğer grup ise eski cumhurbaşkanın sayfasını kapatmaya ve Husiler ile darbe ittifakı içine girmeyi ve örgüt tarafından tutuklanan Salih’in yakınlarının ve parti liderlerinin serbest bırakılmasını ve Salih için bir cenaze töreni yapılmasını hedefliyor.

Sana’da “Kongre Partisi” liderleri arasında şekillenen farklı pozisyonlar sebebiyle partiyi birleştirmek, birliği korumak ve daha fazla bölünme yaşanmaması için verilen çabalara rağmen darbeye karşı parti liderlerinin ortak tutum sağlaması zor gibi görülüyor.

Parti 3 kanada bölünmüş

33 yıldır hükümette olan parti şimdi üç kanada bölünmüş durumda; birinci gruba, Hadi ve meşru hükümet partisi üyeleri liderlik ediyor. İkinci gruba, Salih’in yakınları ve destekçileri liderlik ediyor. Üçüncü grupsa, siyasi bir cephe oluşturmak üzere Husi ittifakına katılmayı hedefliyor.

Bu bağlamda, Yemenli siyasi yazar ve araştırmacı Sabit El-Ahmedi ise “parti için çözüm yolunun, meşru hükümet ve askeri açıdan sağlanabileceğini aksi takdirde partinin dağılacağını” belirtti.

Ahmedi, Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamada, “Bazı liderlerin uyuşmazlığı yeni kişilerin kendini gündeme çıkarmaya çalışması nedeniyle kısa vadede bunu yapmanın mümkün olmadığını da” ekledi.