Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

General Halife Hafter’in genel komutanlık görevine atanması için Libyalı subaylar arasında “hızlı bir anlaşma” | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır’ın başkenti Kahire’de 2011’de Kaddafi rejiminin yıkılmasından bu yana ilk kez Libya Ordusunu Libya Ulusal Ordusu (LNA) Generali Halife Hafter’in liderliğinde bir araya getirme konusunda bir anlaşmaya yakın olunduğu bildirildi. Bu varlığın, uyuşturucu ve insan kaçakçılığıyla mücadele için İtalya ile ortak bir birim oluşturulacağını açıkladı.

Hafter yaklaşan Kahire ziyaretinin öncelikle Fayiz es-Serrac başkanlığındaki Ulusal Uzlaşma Hükümeti’ne bağlı askeri güçlerle nasıl birleşileceği konusunun tartışılacağı bekleniyor.

Serrac’ın Libya krizi üzerine Mısır Komitesi yetkilileri ile görüşmesi planlarken, geçtiğimiz hafta Hafter’in yaptığı Kahire ziyaretinde, Libya’nın üst düzey bir askeri yetkilisi Şarku’l Avsat’a Libya ordu delegasyonunun son üç günde Mısır’ın ev sahipliği yaptığı ordu düzenlemesi ile ilgili dördüncü toplantıda “Ulusal Ordunun komutanı olarak Mareşal Hafter’in atanmasıyla ilgili resmi bir anlaşmaya ulaşıldığını” söyledi.

Toplantıya katılan bir yetkiliye Trablus’taki Serrac hükümetine sadık ordu subaylarının, Hafter’in ordu komutanı olarak atanmasını hep beraber onaylayıp onaylamadıkları soruldu. Yetkili, “Elbette bir anlaşma var” dedi ancak daha fazla ayrıntılı bilgi vermeyi reddetti.

Ancak Mısır kaynakları, Libya’nın tüm bölgelerini temsil eden ordu subaylarının, siyaseti, ordu işi ve liderliği meselesinden uzak tutmaya karar verdiklerini ve yeni dönemde Libya askeri kurumunun başında Hafter’in bulunacağını vurguladılar.

Kıdemli bir Mısırlı yetkiliyse Şark’ul Avsat’a şunları söyledi: “Burada olumlu bir gelişme var. Ordunun birleşmesi süreci hızlanıyor. Kahire toplantıları, Libya’nın maruz kaldığı yakın tehlike ve terörizmden karşı karayı ve güvenliği koruyabilen güçlü ve profesyonel bir ordu oluşturdu” dedi.

Anlaşmaya göre, Libya Savunma Bakanlığı, Mısır ve Libya kaynaklarına göre Serrac hükümeti ile tam bir işbirliği ve meşruiyeti tanınması gereken Hafter liderliğindeki askeri konseyi birleştirecek.

Libya Ulusal Ordusu dün yayınladığı bir bildiride, heyetin gerekli değişiklikler de dahil olmak üzere Libya silahlı kuvvetlerinin örgüt yapısını tamamlamaya çalıştığını ve sonraki toplantıda ordu yapısındaki değişiklikleri uygulamak için tedbirlerin geliştirilmesi konusunda anlaşıldığını söyledi. Heyet ayrıca “öncelikle Libya’nın birliği, egemenliği, güvenliği ve güvenliği, Libya kanının kutsallığına vurgu yapılması ve bölgesel farklılıkların tuzağına sürüklenmeden kapsamlı bir ulusal uzlaşma sağlanmasına vurgu yapan bir dizi ulusal ilkeyi” vurguladı.

Birleşmiş Milletler’in Libya misyonu başkanı Gassan Selame, Libya’daki çatışmaların, taraflarının oy birliğiyle son bulmasını umduğunu ve ekonomik krizin devam ettiğini söyledi. Selame, yeni bir anayasa hazırlama, ulusal uzlaşma sağlamak için başkanlık ve yasama seçimlerinin yapılması gereğini vurguladı.

Selame, Libya’daki siyasi krize barışçıl bir çözüm bulmak için ilgili taraf temsilcilerinin huzurunda 2015 yılı sonunda Birleşmiş Milletler tarafından imzalanan anlaşmayı değiştirmeyi umduğunu söyledi.