Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Generel Şerif: Terör örgütleri küçük hücresel yapılara dönüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İslami Koalisyon Askeri Komutanı Pakistanlı General Rahil Şerif, DAEŞ, el-Kaide gibi terör örgütlerini işaret ederek İslam ülkelerinin terör ve radikal gruplarla büyük bir mücadele içinde olduğunu, terör gruplarının içindeki askerlerin merkezi planlama dahilinde değil küçük hücreler halinde hareket ettiğini ifade etti.

Bahreyn’de dün başlayan Ortadoğu bölgesindeki askeri koalisyon toplantısı çerçevesinde ana oturumunda konuşan General Şerif, Kral Selman bin Abdulaziz’in 41 devletten oluşan terörle mücadele askeri İslam koalisyonunu kurma girişiminde bulunduğunu, bu koalisyonun radikal yapılanmalar sorunu için dünyanın en önemli koalisyonu olduğunu, koalisyonun herhangi bir devlet, mezhep ya da din karşıtı tavrının olmadığını, örgütlerin yaydığı İslam’la ilgili yanlış fikirler ve düşünceler ile de stratejik bir mücadeleye girişileceğini, bu noktada koalisyonun düşünce ve fikirleri düzeltmek amacıyla makaleler yayınlanmaya başladığını ifade etti.

“Suudi Arabistan hızlı bir şekilde kararlar alıyor”

General Şerif diplomatlara ve siyasilere İslam koalisyonunun stratejisinin terör propagandaları, istihbarat çalışmalar, terörün kaynaklarını kurutmak, teröre destek olan ülkeleri terörle yüzleşmesini sağlamak olduğunu ifade etti.

Uluslararası istihbarat paylaşımının önemine değinen General Şerif , “Koalisyonun en mühim görevlerinden biri de istihbarat bilgileri ışığında teröre kaynak sağlayan para akışını kurutmak için büyük bir gayret göstermektir. Bu konuda uluslararası örgütlerle birlikte çalışıyoruz. Aynı zamanda koalisyon üye olan devletlere terörle mücadele konusunda askeri destek ve yardım da sağlıyor. Bu konuda Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı koalisyona üye devletlerle koordinasyon halinde. Üye devletlerin güvenlik ve istikrarını sağlamak için Prens Muhammed bin Selman liderliğinde Savunma Bakanlığı hızlı bir şekilde kararlar alıyor” ifadelerini kullandı.

“Pakistan, 6 bin şehit verdi”

Pakistan’ın terörle mücadeledeki tecrübesine değinen General Şerif sözlerini şöyle bitirdi, “Pakistan terörle verdiği mücadelede 6 bin şehit verdi. 2013’te Pakistan’ın en çok terör operasyonları yapılan şehri Karaçi’ydi. Pakistan ordusunun yaptığı bu operasyonlardan sonra Karaçi Pakistan’ın en güvenli şehri oldu. Ülke ayda 100 civarında terör saldırısına maruz kalıyordu. Operasyonlardan sonra ise Pakistan ekonomisi büyümeye ve refah düzeyi yükselmeye başladı. Terör propagandasına karşı platformlar inşa etti ve onların ideolojileriyle yüzleşti. Kısa bir zaman sonra yerleşim alanlarındaki teröristleri temizledi ve aileler vatandaşlar evlerine geri döndü.”

Ana oturum Kraliyet Koruma Muhafızıları Komutanı Albay Nasır bin Hamad al Halife’nin ABD Başkanı Trump’ın duyurduğu bölgede istikrar ve emniyeti sağlayan ve İran politikalarının engelleyen Bahreyn stratejisinden memnun kaldığını dile getirdi. Halife, “Bölgedeki devletler için güvenlik ve refah düzeyinin sağlanmasını içeren sistem oluşturulmalı. İran’ın yayılmacı politikaları, uluslararası hukukla çelişerek, teröre ve aşırılık yanlılarına destek vermekte” dedi.