Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Gerginlik ve anlaşmazlıklarla geçen Soçi Kongresi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye Ulusal Diyalog Kongresi, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ve Türk Heyeti’nin, Moskova ile yaşadığı fikir ayrılıkları nedeniyle iki saat süren gecikmeden sonra Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un konuşmasıyla dün başladı.

Mistura ile yapılan görüşme çerçevesinde bir anlaşmaya ulaşılmışken, Türk ve Rus tarafları, Suriyeli bir muhalif heyetin Kongre’den çekildiğini ilan etmesi nedeniyle, sorunu çözme girişimlerinde başarılı olamadı.

“Suriye krizinin sona erdirilmesi için elverişli koşullar var”

Lavrov, açılış konuşmasında, “Soçi, Suriye toplumunun farklı sosyal ve politik temsilcilerini bir araya getirmesinden dolayı benzersiz bir konferanstır” diyerek, Suriye krizinin sona erdirilmesi için elverişli koşulların varlığına işaret etti.

Bakan Lavrov, daha sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kongrenin katılımcılarına yönelik karşılama mesajını okudu.
Lavrov’un okuduğu mesajda, “BM’nin öncü rol oynadığı, kapsamlı bir siyasi anlaşmaya ulaşmak için Suriyeliler arasında etkili bir diyaloğa ihtiyacımız var” ifadeleri yer aldı.

Kongrenin, Suriye’nin barışçıl ve normal hayata dönebilmesi için bir imkân sunduğunu kaydeden Putin, mesajında bu ülkede tarihin trajik sayfasını çevirip kapatmak için gereken koşulların oluştuğunu ifade etti. Putin, başta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) 2 bin 254 sayılı kararı olmak üzere, ilgili uluslararası yasalara dayanarak, kapsamlı bir siyasi anlaşmaya varılmasına hizmet ettiğini ifade etti.

De Mistura ‘Anayasa komitesi’ konusunda itiraz etti

Kongre’de bulunan bir kaynağın Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Mistura ve Rus tarafı arasında son anlara kadar ‘Anayasa komitesi’ konusunda zorlu görüşmeler yaşandı. Görüşmeler sırasında geçen konulardan biri de, Suriye rejiminin bu komitenin çalışma sonuçlarına uyup uymama meselesiydi.

Kaynak, sonunda bazı ayrıntıları tartışıp, kabul etme meselesini Soçi Kongresi’nden daha sonraya erteleyerek, BM himayesinde genel çerçeveler üzerinde anlaşmaya varıldığını doğruladı.

De Mistura Kongre’ye katılmayı kabul etti

Sputnik haber ajansına göre, bu konuda yaşanan fikir ayrılıkları çok büyüktü. Hatta Mistura, Soçi’yi terk etmeye kalkışmış ve bu nedenle Kongre iki saat gecikmeli başlamıştı. Fakat varılan anlaşma sonucunda Mistura salona geri döndü ve Kongre’ye katıldı.

Muhalif heyetin bayrak itirazı

Aynı zamanda, garantörler Rusya ve Türkiye arasında da fikir ayrılıkları yaşandı. Türkiye’den gelen Suriyeli bir muhalefet heyetinin, havalimanında asılı olan zirvenin logosunda Esed rejiminin bayrağı olmasını reddederek, havaalanını terk etmek istememesi gündeme geldi.

Muhalefet heyetinde yer alan Ahmed Tohme, heyetin üyelerinin, Rus tarafının verdiği sözlerin herhangi birini tutmamasından dolayı oldukça şaşkın olduklarını ifade etti.

Tohme, “Rusya, Suriye’de sivilleri acımasızca bombalamayı durdurmadığı gibi, Kongre ambleminden de Suriye rejim bayrağını çıkarmadı” diyerek sitem etti.

Lavrov, bu engeli aşmak ve muhalefet heyetinin Kongre’ye katılımını sağlamak için, dün sabah Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile iki kez telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Muhalif heyet, yetkilerini Türk heyetine verdi

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Soçi konferansına odaklandıklarını açıklarken, muhalefet heyeti bu görüşmelerde istedikleri sonucuna ulaşamamış olmalı ki, Kongre’den çekildiğini ve Soçi’den ayrıldığını duyurdu.

Heyet, kendisini temsil etme yetkisini Türk heyetine verdi ve ilan edilmesi beklenen anayasa komisyonunun oluşturulması konusunun da Türkiye tarafından takip edileceği kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaparak, Kongre’nin açılışında yaşanan gecikmeye Ankara’dan gelen muhalefet heyetinin neden olduğu aktarıldı.

Açılış oturumunun başında, Kongre için Başkanlık Konseyi kurulacağı bildirildi. Konsey’de yer alacak isimler daha önceden kararlaştırılmıştı. Bu nedenle, Kongre esnasında herhangi bir kimse aday gösterilmedi.
Katılımcılar daha sonra kapalı oturumda çalışmalarını sürdürerek, Kongre’nin gündemini uygulamaya koyuldular.

Suriye Anayasa Komitesi kuruldu

Mistura tarafından yapılan açıklamada, Soçi’de gerçekleştirilen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi katılımcılarının Suriye Anayasa Komitesi’nin kurulması konusunda anlaştığı açıklandı.

Moskova Platformu Başkanı Kadri Cemil dün yapılan basın toplantısında, yeni bir anayasanın hazırlanması konusundaki istişare niteliğindeki konuşmanın göz ardı edildiğini, yalnızca anayasa reformlarından bahsedildiğini ifade etti.

Rejim yeni anayasayı kabul etmiyor

AFP’nin bildirdiğine göre, Rusya’ya yakın, Astana Platformu Başkanı Randa Kassis, “Yeni bir anayasa yazılmaya başlanmasını talep ediyoruz. Sorun şu; Rejim onu başlatmayı bile kabul etmiyor. Bir taban olmadan bir siyasi süreci nasıl başlatabiliriz? 2010 yılına dönmemizi istiyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

“Anayasa ancak Suriye Halk Meclisi tarafından değiştirilir”

Öte yandan, Suriye Halk Meclisi’nde yer alan Baas Partisi’nden milletvekili olan Ahmed Kubbari, “Anayasal bir komite, mevcut anayasayı tartışmak için bir komite kurulması gibi bir şey yoktur. Bir anayasanın geliştirilmesi ya da mevcut anayasanın değişikliği, yasama organı tarafından, yani Halk Meclisi tarafından veya Devlet Başkanı kararıyla olur” dedi.

Soçi’de kurulacak Anayasa Komitesi’nin ‘bağlayıcı olmayan öneriler sunacağını’ vurgulayan Kubbari, anayasa değişikliğinin Suriye’de yapılmasının gerektiğini belirtti.

Rusya, Soçi Kongre’sine katılmak üzere yaklaşık bin 600 kişiyi davet ettiğini açıklamıştı.