Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Golan Tepeleri’nde sürpriz İsrail tatbikatı! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye çatışmalarında İsrail’in müdahalesinin bulunduğu yönündeki açıklamalar, özellikle de üç günde iki kez Şam yakınlarına düzenlenen hava saldırısından sonra ve dün İsrail ordusunun Golan Tepeleri ve Celile’deki sürpriz tatbikatının ardından daha da arttı.

Tatbikat, Suriye’den Lübnan’a kadar uzanan “Kuzey Cephesi’nde ani bir saldırıya karşı koyma” amaçlı düzenlenirken, tatbikata yüzlerce asker çağrıldı. Ayrıca depolardan silah ve mühimmat çıkarılırken, ağır silah yüklü 60 kamyon, cephelere gönderildi. Bu bağlamda güçler, Suriye zırhlı kuvvetleri ve Lübnan Hizbullah’ı ile olası bir savaşın senaryosunu canlandırdı.

Ordu Teknoloji Sorumlusu olan Michael Yanko, son 25 yıl içinde bu tür bir tatbikatın yapılmadığını belirtti.

İsrail’in Washington Büyükelçisi Michael Oren, Salı günü yaptığı bir açıklamada, insanların Hizbullah ile çatışma ihtimaline, İran’ın bölgede artan nüfuzundan dolayı daha fazla inanmaya başladığını söyledi. Politico gazetesinde yayınlanan bir röportajda, İran’ın Suriye’den ayrılmaması durumunda askeri çatışma ihtimalinin artacağı kaydedildi. Bu bağlamda İsrail’in, İran’ın ilerlemesi karşısında kendisini korumak için kırmızı çizgiler çizmek zorunda olduğunu söyleyen büyükelçi, “Sonuç olarak, taraflar tırmanma ile ilgilenmiyor olsalar bile durum tırmandı. İran’ın varlığını güçlendirmesine ve Suriye’de İsrail’e karşı bir başka terör cephesi oluşturmasına izin vermeyeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Öte yandan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İran’ın bölgedeki en büyük tehdidi oluşturduğunu ve İsrail’in, İran’ın Suriye’ye yerleşmesine izin vermeyeceğini açıkladı. Netanyahu, The Jerusalem Post konferansındaki diplomatların, ülkelerinden İran’a baskı yapmalarını istemeleri yönünde çağrı yaptı.

Diğer taraftan İsrail Hava Kuvvetleri’nin, F-35 türündeki 9 uçağın hazırlık süresini dün tamamlandığı belirtildi. Bu durum, uçakların operasyonel yani harbe hazır oldukları ve yakın bir zamanda F-16 ve F-15’lerle birlikte operasyonlara katılacakları anlamına geliyor.

İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı Amikan Norkin tarafından kuvvetlerine gönderilen bir yazıda, uçakların operasyonel faaliyetler için hazır olduklarının ilan edilmesinin ardından hava kuvvetlerinin, Ortadoğu’daki birçok cephede büyük çaplı operasyonlar sırasında bu uçakları kullanabileceği kaydedildi.

Askeri bir raporda belirtilene göre, ilk uçaklar İsrail’e Aralık 2016’da teslim edildi. Daha sonra ülkeye yeni F-35’ler getirildi.
İlk filoda tüm pilotlar ve bakım ekibi eğitildi. Böylece ABD dışında dünyada ilk kez İsrail hava donanması, bu uçakların faaliyetini üstlenmiş oldu.

Bir İsrail ordu sözcüsü, bu durumun İsrail ve ABD arasında sağlanan başka bir işbirliği ve özel bir stratejik ilişki olduğunu açıkladı.

Sözcü yaptığı açıklamada, “Söz konusu bu uçakların sayısının, önümüzdeki ay içinde ona ulaşması bekleniyor. Uçakların hazırlığının tamamlanması, operasyonel baskınlar gerçekleştirebilecekleri ve radara takılmaksızın düşman hedeflere baskın düzenleyebilecekleri anlamına geliyor. Ve böylece söz konusu bu uçaklar, Hizbullah ve Hamas’ın güçlenmesini, ayrıca Suriye’deki İran varlığını önlemek için kullanılabilecek.” ifadelerini kullandı.