Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Google Apple’a neden milyarlarca dolar ödüyor? | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Business Insider sitesinde yer alan bir habere göre, Google, IPhone cihazlar için Safari’nin varsayılan arama motoru olarak kalabilmek için Apple şirketine yıllık olarak yaklaşık 9 milyar dolar ödedi.

Söz konusu haberde, Google veya Apple şirketlerinin anlaşma şartları net olarak ortada olmasa da, çoğu analistin söz konusu ödemelerin 9 milyar olduğunu düşündüğü belirtildi.

Goldman Sachs analisti Rod Hall, Google şirketinin yaptığı ödemelerin, Wall Street’teki herkesin düşündüğünden daha büyük olabileceğini söyleyerek, Google’ın Apple şirketine 2018’de 9 milyar dolar, 2019’da ise 12 milyar dolar ödeyeceğini öne sürdü.

Analist Rod Hall, “Apple’ın Google’ın en büyük veri toplama kanallarından biri olduğuna inanıyoruz” dedi.

Bernstein analisti Toni Sacconaghi ise, 2017 yılında yaptığı değerlendirmede, Google’ın 2014 yılında Apple şirketine yılda 3 milyar dolar ödediğini dile getirmişti.

Google, en büyük gelir kaynağı olan arama motoru liderliğini elinden bırakmamak için ödemeleri yapmaya devam edecek gibi görünürken, teknoloji devi Apple, ürün satışları dışında bu tarz ‘servisler’ üzerinden çok fazla meblağlarda kazanç elde ediyor.