Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Google, Twitter ve Facebook’a terörle mücadele uyarısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dünya Ekonomi Forumu (WEF) tarafından, dün yayınlanan raporda, Twitter ve Facebook gibi teknoloji şirketlerinin, hükümetlerin baskılarından kurtulmak istiyorlarsa siyasete müdahale eden radikal gruplara karşı mücadelede daha kararlı olmaları gerektiği ifade edildi.

Rapor, kar amacı gütmeyen bir İsviçre şirketinin, Slikon Vadisi’ne yaptığı, DEAŞ militanları tarafından şiddete yönelten materyallerin yayılmasını durdurma talebini güçlendiriyor.

Alpha Bet Şirketi’ne bağlı Facebook, Twitter ve Google teknoloji şirketleri CEO’ları, yarın, ABD Kongresi’nde, Rus hackerların 2016 yılında düzenlenen ABD Başkanlık seçimlerine nasıl müdahale ettiğine dair bilgi verecek.

WEF İnsan Hakları Meclisi’nin hazırladığı raporda, teknoloji şirketlerinin, ifade özgürlüğü gerekçesiyle hükümetlere karşı koyarak maceraya giriştiği ama iç idaresine daha fazla önem vermesi gerektiği belirtildi.

Rapoda, teknoloji şirketlerine, kullanıcıların paylaştığı içeriklere daha fazla gözetim getirmesi ve kullanıcıların söz konusu platformları kötüye kullanmalarını yeniden gözden geçirmesi tavsiye edildi.

Almanya Parlamentosu, sosyal medya platformlarının nefret söylemleri içeren paylaşımları kaldırmaması halinde 50 milyon euroya varan cezalar uygulanacağını ön gören kanunu onaylamıştı. Kanunun, sosyal medya platformlarındaki büyük çaplı verilerin silinmesine sebep olacağı tahmin ediliyor.